Gostovanje studenata i profesorke Lekić na koncertu ansambla flauta iz Trsta

Gostovanje studenata i profesorke  Lekić na koncertu ansambla flauta iz Trsta

U Modernoj galeriji (JU Muzeji i galerije Podgorice), u petak 4. novembra, zahvaljujući podršci strukovnih organizacija iz Trsta Tršćanski festival flaute, Koncert-konferencija “SENZAconFINE”, Udruženje flautista u Trstu i Italijanskog instituta u Beogradu, a u okviru muzičkog ciklusa “Kamerna muzika“ koji organizuje KIC “Budo Tomović, podgoričkoj publici se premijerno predstavio ansambl flauta iz Trsta “Trieste Flute Ensemble” koga čine flautisti -profesori Alesandro Vigolo, Etore Mikelaci, Baja Rinkinova, Irina Perosa i Zorana Belušević, a vodi renomirani flautista, kompozitor i profesor iz Trsta Maestro Đorđo Blasko. Ovaj ansambl osnovan je 2005. godine sa ciljem da promoviše flautu kao i repertoar pisan za ovaj instrument i jedan je od prvih profesionalnih ansambala flaute u Evropi. Na turneji po zemljama regiona kao gosti na podgoričkom koncertu bili su pozvani i mladi flautisti iz Crne Gore koje je predvodila flautistkinja mr Žana Lekić, redovna profesorica na predmetu Kamerna muzika na Muzičkoj akademiji na Cetinju. Na ovo lijepo muzičko druženje prof. Lekić je okupila učenike srednjih muzičkih škola: Jovanu Klakor, Katarinu Lazinica, Anđelu Vlaović (MŠ Tivat), Jovanu Šujicu (ŠOSMO „Vida Matjan“ Kotor), Vladimira Kuča (UŠMB „Vasa Pavić“ Podgorica), studente Muzičke akademije sa Cetinja Tijanu Begović, Zoricu Pavićević i Mariju Tofčević, kao i profesorice Jelenu Strunjaš Popović (UŠMB „Vasa Pavić“ Podgorica), Jovanu Radoman (ŠOSMO „Vida Matjan“ Kotor), Milenu Bojović, Kseniju Popović i Ivanku Muhadinović (MŠ “Dara Čokorilo”, Nikšić). Publika je na koncertu imala priliku da čuje djela autora iz raznih djelova svijeta: “Flautski kvartet” Aleksandra Čerepnina, "Pass the Parcel" Stiva Loksa, “Serenadu” iz svite “Španija” Isaka Albeniza, “Luninu magičnu flautu” Blaža Pucihara, i premijerno izvođenje “Mongolske svite”  Đorđa Blaska.

Ovaj projekat je nastavak saradnje Muzičke akademije sa obrazovnim kao i institucijama kulture u Crnoj Gori, regionu i Evropi.