Laboratorija za instrumentalne metode

dr Snežana Vukanović
    Laboranti:            Gordana Bošković
  •                                Stamenka Radović

Laboratorija za instrumentalne metode zauzima značajno mjesto u ispitivanju uzoraka (laboratorijskih i realnih), pri čemu ne treba zanemariti značaj i ostalih metoda analize. Instrumentalne metode u velikoj mjeri zadovoljavaju opšte i specifične zahtjeve, ali se mora naglasiti da sve metode imaju svoje mjesto u analitici. U svakoj laboratoriji, pa i u laboratoriji za instrumentalne metode, postoje uslovi koji se moraju ispuniti da bi se uradile pouzdane analize. Studenti stiču znanja o načinu izbora metode, o odgovarajućoj pripremi uzorka, interpretaciji rezultata, a kroz individualne laboratorijske vežbe ovladaju i tehnikom rada na instrumentima. Nakon laboratorijskih vježbi studenti su osposobljeni da odaberu i primijene najpogodniju metodu za analizu realnih uzoraka, da pravilno pripreme uzorak za analizu, da tumače dobijene spektre, odnosno da urade kvalitativnu i kvantitativnu analizu.

U laboratoriji se izvode istraživanja u okviru doktorskih disertacija, master teza i završnih radova.

U laboratorijama za analitičku hemiju i instrumentalne metode vrši se primjena klasičnih analitičkih metoda i savremenih instrumentalnih tehnika u analizama različitih realnih uzoraka. Poseban akcenat je na ispitivanju esencijalnih i toksičnih elemenata  (u medu, biljkama, zamljištu, vodi, puževima), kao i ispitivanju različitih vrsta sorbenata (crveni mulj kao otpad iz aluminijske industrije, različite vrste biosorbenata koji su otpadni material iz agroindustrije) za uklanjanje teških metala iz vodenih rastvora. Takođe, se vrše i određivanja hemijskog sastava i antioksidativne sposobnosti  različitih biljnih vrsta  sa područja Crne Gore.