Laboratorija za Organsku hemijsku tehnologiju i Tehnologiju prerade prirodnih bioaktivnih proizvoda

Nastavno osoblje:

Prof. dr Biljana Damjanović-Vratnica

mr Dragan Radonjić

U laboratoriji za Organsku hemijsku tehnologiju i Tehnologiju prerade prirodnih bioaktivnih proizvoda studenti stiču praktična znanja o predtretmanu biljnog materijala, određivanju stepena usitnjenosti, standradnim i inovativnim metodama izolovanja bioaktivnih materija iz ljekovitih i aromatičnih biljaka, kao i biotpada iz prerade voća i povrća i postdestilacionog otpada.  Studenti uče o tehnikama hidrodestilacije, ekstrakcije organskim rastvaračima i alternativnim metodama ekstrakcije različitih biljnih materijala, dobijaju etarska ulja, ekstrakte i jestiva ulja čija se bioaktivnost i hemijski sastav mogu dalje ispitivati I valorizovati.

U laboratoriji za Organsku hemijsku tehnologiju i Tehnologiju prerade prirodnih bioaktivnih proizvoda se kroz nacionalne, bilateralne i Eureka Projekte radi na izolovanju bioaktivnih komponenata iz samoniklih i plantažno gajenih aromatičnih i ljekovitih biljnih vrsta, kao i iz biootpada agroindustrije. Ispituje se uticaj predtretmana, kao i procesnih parametara različitih tehnika izolovanja na prinos i kvalitet dobijenih etarskih ulja i ekstrakata. U izolatima se dalje može odrediti sadržaj fitoncida, njihova biološka aktivnost i hemijski sastav kako bi se ispitala mogućnost valorizacije u prehrambenoj, farmaceutskoj, parfemskoj industriji, medicini i aromaterapiji.