Bakrač: Skoro svaka učionica u Crnoj Gori je multikonfesionalna- neophodan sklad i informisanost

Drugi modul radionice “Medijski opismenjeni predavači - preduslov za kvalitetno obrazovanje zumera i generacije alfa” počeo je sesijom na temu “Zaštita djece i sigurno korišćenje medija”, u toku koje je, ispred Agencije za elektronske medije, Elvira Ceković pojasnila polaznicima osnovne pojmove koje vezujemo za medijsku i informacijsku pismenost, ali i razne vidove manipulacije u medijima - propaganda, klikbejt, dezinformacije, lažne vijesti.

Ceković je navela da je pojedinac taj od kojeg zavisi da li će učinci medija biti pozitivni ili ne, a u zavisnosti od toga na koji način konzumira medije i percipira medijske poruke. Postojeća ograničenja i zaštita djece od neprikladnih sadržaja postaju nedovoljna, jer zumeri i generacija alfa sve manje koriste tradicionalne medije, dok je nove medije mnogo teže “kontrolisati”. Ceković je zaključila da je neophodna saradnja između roditelja i nastavnika u cilju edukacije djece i razvijanja kompetencija da sami naprave razliku između kvalitetnog sadržaja i onog koji nije prilagođen njihovom uzrastu. Ona je upozorila i na opasnost prikrivenog reklamiranja, prilikom kojeg su djeca često targetirana.

Profesor Vladimir Bakrač govorio je na temu “Međureligijski dijalog i tolerancija - preduslov u učionici”. On je ocijenio da je u Crnoj Gori veliki broj “multikonfesionalnih učionica”, te da je neophodno razvijati međureligijski sklad, ali i da je identitetsko pitanje vrlo osjetljiva tema na ovim prostorima. Bakrač tvrdi da su mediji ti koji treba da promjene pristup prilikom izvještavanja o religijskim temama: “Mediji treba da njeguju senzitivniji pristup prema religiji”. Manjak znanja o religijskim temama i nedostatak sektorskog novinarstva - specijalizacije novinara u okviru jedne rubrike - smatra uzročnicima neprofesionalizma prilikom izvještavanja o ovoj temi. U interaktivnoj završnici vebinara zaključeno je da bi implementacija predmeta “Religija i društvo” u redovni plan i program nastave doprinijela većoj informisanosti učenika o religiji kojoj pripadaju, ali i drugim religijama, razumijevanju različitosti, kao i otklonu od predrasuda o vjeri, koje se prema mišljenju polaznika, u poslednje vrijeme često plasiraju u medijima.

I drugog dana vebinara koji organizuje Fakultet političkih nauka u saradnji sa Agencijom za elektronske medije u okviru projekta “Medijska i informacijska pismenost u funkciji razvoja kritičkog mišljenja i zagovaranja mladih” oko 50 nastavnika osnovnih i srednjih škola razmijenilo je svoja iskustva u radu sa djecom.

Aktivnosti su dio Zajedničkog regionalnog programa @dijalogzabuducnost, koji u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Srbiji sprovode UNESCO, UNICEF I UNDP.