Studenti novinarstva učestvovali na Okruglom stolu javnih radio i TV servisa

Studenti treće i četvrte godine novinarskog smjera učestvovali su na Okruglom stolu javnih radio i TV servisa, održanom drugog i trećeg decembra  u hotelu “Sea Fort” u Sutomoru.

Na skupu je bilo riječi o cenzuri i autocenzuri, potrebi postojanja jakog novinarskog sindikata, finansijskoj nezavisnosti javnih servisa kao i o potrebi razvijanja istraživačkog i analitičkog novinarstva. Posebna pažnja posvećena je programskom sadržaju javnog emitera, a učesnici su uputili predstavnicima javnih servisa pozitivne kritike u nadi daljeg razvijanja.

„Vratiti se tome šta je relevantno, a ne šta narod želi da vidi“ poručio je novinar Vanja Vardijan na Okruglom stolu.

Na susretu se između ostalog raspravljalo o uticaju javnih servisa koji po riječima prof. dr. Žarka Puhovskog „proizvode javnost kojoj bi se trebali obraćati“.

Pored domaćih stručnjaka na skupu su učestvovali istaknuti profesionalci iz regiona Žarko Puhovski (Hrvatska), Gordana Suša (Srbija), Zekerijah Smajić (BiH).

Nataša Milaš