Predstavljeni rezultati projekta Misiji OEBS-a u Crnoj Gori

U okviru projekta “Mediji 2040: Osnaživanje mladih zagovarača za slobodu medija na Zapadnom Balkanu” studentkinje druge i treće godine studijskog programa Medijske studije i novinarstvo upoznale su predstavnike Misije OEBS-a sa vizijom budućnosti crnogorskih medija u narednih šesnaest godina. Hristina Šuković, Sara Terzić i Milica Kašćelan govorile su o zajedničkim problemima koji su evidentirani u zemljama Zapadnog Balkana kao što je nizak stepen medijskih sloboda, potreba za medijskim opismenjavanjem društva ne samo kroz formalno i neformalno obrazovanje, već i radionice u koje bi bili uključeni i stariji građani. Studentkinje su ukazale na niske zarade zaposlenih u medijima, kao i na bezbjedonosnu zaštitu novinara da bi medijski poslenici nesmetano obavljali svoj posao. Na osnovu projekta došle su do zaključka da bi između ostalog Kodeks novinara trebalo češće revidirati zbog novih etičkih problema, kao i da stanovništvo treba bolje upoznati sa funkcijom ombudsmana, kojem se mogu obratiti u slučaju kršenja građanskih prava.

U projektu “Mediji 2040: Osnaživanje mladih zagovarača za slobodu medija na Zapadnom Balkanu” učestvuju univerziteti iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Albanije, Sjeverne Makedonije i Kosova, a finansiran je i podržan od strane Ambasade Kraljevine Holandije.