Besplatni onlajn kurs o sinhrotronskom zračenju

Federalni fakultet politehnike u Lozani - EPFL (Ecole Polytechnique Federale de Lausanne), uskoro otvara besplatni onlajn kurs (MOOC) o uvodnim aspektima sinhrotronskog i XFEL zračenja. Link za kurs s više

informacija:

Kurs je namjenjen širokoj publici i uključuje sljedeće teme:

1) Interaction of x-rays with matter;

2) The production and physics of synchrotron and XFEL radiation;

3) X-ray optics, beamlines, and instrumentation;

4) X-ray diffraction and scattering;

5) UV and x-ray spectroscopies;

6) X -ray imaging;

7) Extra week on phasing techniques in macromolecular crystallography.

Kurs počinje 5. MARTA 2018. i traje devet nedjelja - svaka nedjelja sastoji se od 2-3 video predavanja od po 20-tak minuta, uz fakultativne dodatne zadatke i finalni ispit. Upis na kurs putem datog linka je besplatan a ko prođe završni ispit i želi da dobije verifikovani sertifikat može ga kupiti.

Iz Instituta Paul Scherrer (Villigen PSI - Švajcarska) ističu da je ovo izvrsna prilika, posebno za mlađe osoblje i studente, da nauče nešto više o fascinantnom interdisciplinarnom svijetu sinhrotronske nauke na angažovan i uzbudljiv način.