Vjezbe III

Za naredni čas vježbi iz predmeta Partije i partijski sistemi planirana je diskusija na temu deideologizacije partija. Od studenata se očekuje da pročitaju sljedeći tekst:

• Von Beyme, K. (2002). Transformacija političkih stranaka. Fakultet političkih nauka. POGLAVLJE 3Deideologizacija stranaka i programsko približavanje stranačkih obitelji. STRANE: 53-85.

S obzirom da se dio teksta odnosi na partijske porodice u Evropskom parlamentu, što je tema koja se izučava zasebno kasnije u semestru, studenti su slobodni zanemariti taj dio materijala. Takodje, u dijelu koji se odnosi na tipove partijskih porodica (66-75), obratiti paznju na elementarne razlike i odrednice, bez potrebe da se izucavaju detaljne razlike medju zemljama.