Laboratorija za analitičku hemiju

prof. dr Vesna Vukašinović-Pešić
                                    dr Snežana Vukanović
Laborant: Gordana Bošković

U laboratoriji za analitičku hemiju studenti izvode metode kvalitativne i kvantitativne hemijske analize, od klasičnih (gravimetrijske i volumetrijske metode) do instrumentalnih (potenciometrijske metode i priprema uzoraka za metode koje se izvode u laboratoriji za instrumentalne metode). Na taj način studenti stiču znanja i vještine za dokazivanje i određivanje hemijskog sastava uzorka, procjenu kvaliteta ispitivanog uzorka, praćenja hemijskih reakcija, izvođenja separacionih procesa. U zavisnosti od uzorka (laboratorijski ili realni) koji se ispituje student se uči da izabere pouzdanu metodu, tehniku pripreme uzorka i izabere i primjeni odgovarajuću opremu. Takođe studenti rade proračune vezane za hemijsku analizu i uče se da pravilno interpretiraju rezultate eksperimentalnog rada. Vježbe se izvode individualno ili timski a sve u cilju savladavanja osnovnih tehnika, operacija i vještina koje su neophodne za izvođenje hemijskih analiza u laboratoriji.

U laboratoriji se izvode istraživanja u okviru doktorskih disertacija, master teza i završnih radova.

U laboratorijama za analitičku hemiju i instrumentalne metode vrši se primjena klasičnih analitičkih metoda i savremenih instrumentalnih tehnika u analizama različitih realnih uzoraka. Poseban akcenat je na ispitivanju esencijalnih i toksičnih elemenata  (u medu, biljkama, zamljištu, vodi, puževima), kao i ispitivanju različitih vrsta sorbenata (crveni mulj kao otpad iz aluminijske industrije, različite vrste biosorbenata koji su otpadni material iz agroindustrije) za uklanjanje teških metala iz vodenih rastvora. Takođe, se vrše i određivanja hemijskog sastava i antioksidativne sposobnosti  različitih biljnih vrsta  sa područja Crne Gore.