Predstavljeni rezultati projekta Mediji 2040: Osnaživanje mladih zagovarača za slobodu medija na Zapadnom Balkanu

Studentkinje studijskog programa Medijske studije i novinarstvo Milica Kašćelan, Irina Marković, Jovana Dimić, Hristina Šuković i Sara Terzić pod mentorstvom prof. dr Nataše Ružić predstavile su rezultate projekta “Mediji 2040: Osnaživanje mladih zagovarača za slobodu medija na Zapadnom Balkanu”.

Generalni zaključak projekta je, kako ističu studentkinje, činjenica da je potrebno još kontinuiranog rada na poboljšanju pitanja poštovanja etičkih standarda u medijima i ekonomskog položaja novinara. Učesnice projekta su konstatovale da se jedino kroz poštovanje i primjenu etičkog Kodeksa, te usaglašavanje medijskih zakona može očekivati pomak na planu profesionalnog izvještavanja medija. Kako je naglasila prof. dr Nataša Ružić, u okviru rezultata projekta, posebno su interesantni bili odgovori građana Podgorice, Kolašina i Kotora na pitanje percepcije medija kroz narednih 16 godina. “Bili su zanimljivi komentari mladih ljudi na pitanje ‘kako vidite budućnost medija’ jer su uzvratili pitanjem ‘šta su to mediji?’, dok su ljudi srednje životne dobi mahom odgovarali da žele da vide više empatičnosti u medijima, a manje senzacionalizma”, objasnila je profesorica Ružić.

Prezentaciji rezultata održanoj u zgradi Rektorata Univerziteta Crne Gore, prisustvovali su predstavnici državnih institucija i NVO sektora, kao i mnogobrojni studenti i studentkinje.

Goste je ispred Fakulteta političkih nauka pozdravio dekan prof. dr Milan Marković i tom prilikom se zahvalio na prepoznavanju značaja ove teme za crnogorsko društvo.

Istaknuti crnogorski novinar i medijski ekspert Dragoljub Duško Vuković, podsjetio je studente na krucijalan uticaj rapidnog razvoja tehnologije na novinarsku profesiju. “Krajem 70-ih godina prošlog vijeka, kada sam počeo da se profesionalno bavim novinarstvom nisam mogao ni da pretpostavim da će neko izmisliti spravu pomoću koje ćemo moći da obavljamo svoj posao sa tolikom lakoćom i brzinom. Danas je telefon sve što je potrebno novinaru”, zaključio je Vuković.

Ispred Sindikata medija prisutnima se obratio Dražen Đurašković koji je akcentovao važnost percepcije medijskih teoretičara Maršala Makluana i Nila Postmana o razvoju i uticaju medija na život svakog pojedinca.