Dan farmakogenomike na Medicinskom fakultetu

Juče je u organizaciji Centra za naučnoistraživački rad Medicinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore održan mini simpozijum Dan farmakogenomike, koji je upriličen kao jedna od aktivnosti Medicinskog fakulteta u okviru obilježavanja  jubileja 50 godina Univerziteta Crne Gore.

Gosti Medicinskog fakulteta bili su istraživaći sa Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo, Univerziteta u Beogradu, naučni savjetnik, dr Sonja Pavlović, naučni savjetnik dr Branka Zukić i viši naučni saradnik dr Nikola Kotur i naučni saradnik dr Vladimir Gašić.

Sastanak istraživača iz Beograda i Podgorice dio je aktivnosti u okviru  projekta "PharmGenHUB: Populaciona  farmakogenomika u regionu Zapadnog Balkana", koji se sprovodi kroz program HORIZON-WIDERA-2021, pod rukovodstvom Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo iz Beograda, a Centar za genomsku medicinu i imunologiju KC CG i Medicinski fakultet UCG su partneri iz regiona Zapadnog Balkana.

U okviru simpozijuma je održano sedam predavanja, koja su bila fokusirana na značaj farmakogenomike, personalizovane  i precizne medicine u biomedicinskim istraživanjima i kliničkoj praksi, sa nastojanjem da se individualizuje terapija za svakog pacijenta, kako bi liječenje bilo što efikasnije i sa što manje rizika od toksičnosti. Takođe je prezentovan naučnoistraživački i dijagnostički opus Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo iz Beograda i Centra za genomsku medicinu i imunologiju KC CG, uključujući i preliminarne rezultate genomskog sekvenciranja i detekcije farmakogenomskig markera kood ispitanika iz crnogorske populacije. U diskusiji su razmatrane i dogovorene dalje mogućnosti proširenja i unapređenja saradnje između Centra za naučnoistraživački rad Medicinskog fakulteta i Centra za genomsku medicinu i imunologiju KC CG sa istraživačima Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo iz Beograda, sa fokusom na zajedničku pripremu međunarodnih i regionalnih projekata i obezbjeđivanje uslova za  naučnoistraživački rad mladih istraživača iz Crne Gore u ovoj renomiranoj naučnoistraživačkoj ustanovi iz Srbije.

Prof. dr Olivera Miljanović,
Rukovodilac Centra za naučnoistraživački rad Medicinskog fakulteta UCG