Održano gostujuće predavanje prof. Onur Mutlua o analizi genomskih varijacija

Prof. Onur Mutlu, istaknuti profesor na Karnegi Melon (USA) i ETH Cirih (CH) Univerzitetima, treći najcitiraniji naučnik za oblast genomske analize (Google Scholar), održao je u petak, 9. juna, u amfiteatru Medicinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore predavanje na temu: „Analysis of genomic variations – applications in pathologies“. Profesora Mutlua najavila je prof. Nataša Popović, prodekan za međunarodnu saradnju Medicinskog fakulteta.

Prof. Mutlu održao je uzbudljivo, savremeno i inspirišuće predavanje fokusirano na metodama poboljšanja performansi analize genoma, posebno mapiranja očitanja nastalih procesom sekvenciranja. Naglašen je izuzetan značaj koji analiza genoma ima za brojne oblasti nauka, a pogotovu za oblast personalizovane medicine. Demonstrirana su značajna poboljšanja moguća i u algoritamskim i hardverskim pristupima, kao i njihovoj kombinaciji. Konačno, prof. Mutlu govorio je o prednostima ali i izazovima koje donose nove tehnologije sekvenciranja i njihova upotreba u javnom zdravstvu, nauci i medicini. Predavanje je završeno interesantnom diskusijom, uz brojna pitanja publike, među kojima je bilo ljekara, farmaceuta, specijalizanata, molekularnih biologa, biologa, fizičara i informatičara.