Svjetski dan knjige na Pomorskom fakultetu Kotor

Povodom Svjetskog dana knjige i autorskih prava koji se obilježava 23. aprila, danas su na Pomorskom fakultetu Kotor za studente prvih godina osnovnih studijskih programa održane prezentacije na temu „Akademski integritet“ i „Uloga i značaj Pomorske biblioteke u Kotoru“. Ovom prilikom, prof. dr Milena Dževerdanović Pejović govorila je o ključnim principima akademskog integriteta koji se njeguje, kako na Pomorskom fakultetu Kotor, tako i na Univerzitetu Crne Gore. Istakla je važnost uloge svakog studenta kao pojedinca u promovisanju vrijednosti kao što su akademska kultura, akademska etika, poštenje i hrabrost. U svijetu koji nas okružuje, kako je naglasila, postoji veliki broj izazova, ali je važno boriti se protiv onih koji mogu urušiti akademski i lični integritet, kao što su plagijarizam, varanje na ispitima, nepoštovanje nastavnika, institucije, osoblja fakulteta, kolega, pa i roditelja.

O važnosti knjige i bibliotečkom fondu Pomorske biblioteke, kao i mogućnostima korišćenja elektronskih baza podataka, govorila je rukovoditeljka Pomorske biblioteke Nataša Gobović. Studentima je predstavila način elektronskog pretraživanja publikacija, nabavke literature, bibliotečkog pozajmljivanja, kao i prednostima ličnog dolaska u biblioteku i korišćenja čitaonica kojima biblioteka raspolaže. Viša naučna bibliotekarka, Ana Kerndl pozvala je studente da češće posjećuju biblioteku i koriste resurse koji im koriste u izradi projektnih zadataka, seminarskih, master i naučnih radova.