Projekat DeMS-GBB: Brod Katica kao platforma za praktična istraživanja

Danas je na Pomorskom fakultetu Kotor održan sastanak stručnih i tehničkih saradnika u okviru nacionalnog projekta „Dekarbonizacija u pomorskom sektoru do zelenog Bokokotorskog zaliva - DeMS-GBB“.

Sastanku su prisustvovali dekanica Fakulteta i rukovoditeljka projekta, prof. dr Tatijana Dlabač, stručni saradnici na projektu, mr Ilija Knežević i Đorđe Nedeljkov, tehnički saradnik iz firme „Koložunj" d.o.o, Aleksandar Marković, i doktorand na Pomorskom fakultetu Kotor, mr Nemanja Pudar.

Glavna tema sastanka odnosila se na plan dinamike realizacije praktičnog dijela radnog paketa WP1: Pripremna faza. Ovaj paket obuhvata aktivnosti od izuzetnog značaja za uspješnu realizaciju  projekta, posebno u pogledu uključivanja privrednih partnera čiji će brodovi poslužiti kao platforme za praktična istraživanja (prikupljanje podataka o bilansu električne energije), što će dalje poslužiti kao osnova za razvoj modela za smanjenje emisija štetnih gasova.

Na sastanku su napravljeni planovi za sprovođenje navedenih aktivnosti, pri čemu je od izuzetnog značaja  učešće gospodina Aleksandra Markovića, predstavnika firme „Koložunj“ u čijem vlasništvu je turistički brod „Katica“ na kojem će biti obavljena odgovarajuća mjerenja.

Sastanak je protekao u pozitivnoj i konstruktivnoj atmosferi, uz aktivno učešće svih prisutnih članova.