Osnovne informacije
Istorijat i razvoj
Biotehnički fakultet, kao nasljednik nekadašnjeg Biotehničkog i Poljoprivrednog instituta, baštini najdužu tradiciju naučnoistraživačkog rada u Crnoj Gori.
Naučnoistraživački rad u poljoprivredi Crne Gore utemeljen je 1937. godine, kada je u Baru, odlukom Ministarstva poljoprivrede Kraljevine Jugoslavije, osnovana Državna ogledna stanica za južne kulture. Nakon II svjetskog rata uslijedilo je formiranje novih institucija i obnova ranije postojećih: Zavoda za poljoprivredno istraživanje u Titogradu (1945), Zavoda za stočarstvo u Nikšiću i Zavoda za južne kulture i vinogradarstvo u Baru (1947), Stanica za ispitivanja zemljišta u Baru (1949), Dijagnostičko-veterinarska stanica u Titogradu (1950) i stanica za voćarstvo u Bijelom Polju (1952). Objedinjavanjem pomenutih institucija 1960. godine osnovan je Poljoprivredni institut.
Pod tim nazivom funkcionisao je do 1997. godine, kada uključivanjem sektora za šumarstvo u jedinstvenu naučnoistraživačku instituciju prerasta u Biotehnički institut, da bi pokretanjem studija iz oblasti poljoprivrede 2005. godine i sticanja statusa visokoobrazovne ustanove 2008. godine bio transformisan u Biotehnički fakultet.
Biotehnički fakultet danas
Dugogodišnja tradicija, iskustvo i resursi kojima raspolaže omogućavaju da Biotehnički fakultet danas uspješno realizuje sve tri ključne djelatnosti: naučnoistraživački, nastavno obrazovni i stručno-savjetodavni rad.
Naučnoistraživački rad Biotehnički fakultet danas realizuje u okviru 10 naučnoistraživačkih centara is svih oblasti poljoprivrede, šumarstva i veterine, zajedno sa pripadajućim laboratorijama, kao i ogledno imanje Lješkopolje u Podgorici i Rasadnik u Baru (vidi organizacionu šemu).
Nastavni proces se organizuje na nivou akademskih (osnovne, master i doktorske) i primjenjenih (osnovne i master) studija.
Osnovne akademske studije organizuju se na dva studijska programa: Biljna proizvodnja i Animalna proizvodnja.
Primijenjene osnovne studije se organizuju na dva studijska programa: Mediteransko voćarstvo u Baru i Kontinentalno voćarstvo i ljekovito bilje u Bijelom Polju.
Master akademski studijski programi su: Voćarstvo, vinogradarstvo i vinarstvo, Ratarstvo i povrtarstvo, Zaštita bilja i Tehnologije u animalnoj proizvodnji. Dva su interdisciplinarna akademska master studijska programa: Agrobiznis i ruralni razvoj i Bezbjednost hrane, kao i dva primijenjena master studijska programa: Rasadničarstvo i Kontinentalno voćarstvo i ljekovito bilje. Od 2017. godine uspostavljene su i doktorske studije Biotehnika.
Stručno-savjetodavnu djelatnost Fakultet realizuje kroz pružanje laboratorijskih, konsultatntskih i ekspertskih usluga.
Vizija i misija
Vizija Biotehničkog fakulteta je da bude vodeća visokoškolska i naučnoistraživačka institucija koja obrazuje kadar, kreira i primjenjuje nova znanja za potrebe dugoročno održivog razvoja crnogorske poljoprivrede i ruralnih područja, što ga čini prepoznatljivim u regionu i šire.
Misija Biotehničkog fakulteta je da:
− uz primjenu savremenih nastavnih metoda obrazuje visokokvalifikovane stručnjake koji su osposobljeni da odgovore na sve izazove u savremenoj poljoprivredi, prehrambenoj industriji i naučnoistraživačkom radu;
− kreira nova znanja, dosljedno prateći savremena naučna dostignuća u poljoprivrednim naukama, realizacijom multi i interdisciplinarnih istraživanja;
− vrši prenos znanja i usluga do krajnjih korisnika u svrhu razvoja poljoprivrede i ruralnih područja.
U ispunjavanju svoje misije, Fakultet obrazuje buduće agronome, uvažavajući čitav lanac proizvodnje od njive do trpeze, sprovodi istraživanja koja su odraz razvojnih potreba crnogorskog društva i osnov za podizanje konkurentnosti poljoprivrede, uvodi inovacije i teži izvrsnosti i široj međunarodnoj prepoznatljivosti. Tržištu nudi moderna znanja, zasnovana na najnovijim dostignućima u poljoprivrednim naukama, sa ciljem da se na najbolji način odgovori na sve brojnije izazove u razvoju poljoprivrede i seoskih sredina. U svojim aktivnostima maksimalno uvažava potrebu očuvanja životne sredine i promoviše principe održivog razvoja.
Organizaciona šema:
Adresa:
Adresa: Mihaila Lalića 15, 81000 Podgorica
Telefon: +382 20 268 437
E-mail: btf@ucg.ac.me
Web: www.ucg.ac.me/btf