Priča studenta Medicinskog fakulteta: Od prvog susreta sa Sarbrikenom do svih pogodnosti studentskog života

Još od početka II godine studija, Nikola Ognjenović, sada već student V godine Farmaceutskog fakulteta Univerziteta Crne Gore u Podgorici, razmišlja o odlasku na mobilnost. Nakon prezentacije predstavnika Farmaceutskog fakulteta iz Sarbrikena, glavnog grada njemačke savezne države Saarland, Nikola odlučuje da aplicira za program mobilnosti na Univerzitetu u Sarlandu.

"Odabrao sam period zimskog semestra, za koji se malo studenata interesuje. Dobra strana boravka za vrijeme ovog semestra jeste što imam sve privilegije kao i ostali studenti, odnosno mogućnost da besplatno pohađam kurs njemačkog jezika, u prilici sam da pronađem jeftine karte za putovanja, veća je interakcija sa ljudima, a u mogućnosti sam da duže boravim ovdje, za razliku od odlaska za vrijeme ljetnjeg raspusta. Smatram da se produžetak studija na račun iskustva koje se stekne ovdje, definitivno isplati", rekao je Nikola.

ImagePrvi susret sa Sarbrikenom

-Prve dvije nedjelje mog dolaska u Sarbriken bile su dosta zahtjevne, s obzirom na to da sam došao za vrijeme štrajka autobuskih prevoznika. Zbog udaljenosti smještaja i Univerziteta od centra grada morao sam pješačiti, u prosjeku, oko 15 kilometara dnevno. Uzevši u obzir činjenicu da je taksi veoma skup, bilo je pametnije pješačiti do prestanka štrajka.

Što se tiče Univerziteta, naišao sam na nesvakidašnje gostoprimstvo, organizaciju za primjer, gdje svako zna svoj posao i obavlja ga kako treba. Ljudi u odjeljenju za Farmaciju su veoma korektni, vlada porodična atmosfera, jer se vode logikom da u takvim uslovima vlada najveća produktivnost, sa čim sam u potpunosti saglasan.

Za vrlo kratak period sam zaključio da ovdje živi veliki broj ljudi sa Balkana, tako je i to bio bitan faktor koji mi je pomogao da se brzo prilagodim na uslove. Ono što je bitno, jeste da treba poštovati dogovor i dolaziti u već utvrđeno vrijeme, jer se ovdje to veoma cijeni. Pored toga, osjeća se duh timskog rada i jednakost među ljudima.

Kulture sa svih krajeva svijeta na jednom mjestuImage

-Priča o kulturološkim razlikama je složena, jer se na jednom mjestu nađu ljudi i kulture svih krajeva svijeta. Prilikom upoznavanja ljudi, na početku se obično priča o kulturi i tradiciji vezanim za državu iz koje se dolazi, i zaista, svaki narod je priča za sebe. Ono što je zajedničko među svim ljudima tamo, jeste da  ne postoje rasne podjele, konstantno je prisutno uvažavanje  i poštovanje, svi su jednaki, što mislim da nije slučaj kod pojedinih zemalja na Balkanu.

Primjere dobre prakse implementirati u matičnoj zemlji

-Svijest o važnosti kvalitetne edukacije u Njemačkoj je na visokom nivou. Ovdje se stara građevina fakulteta ruši, ukoliko nije u korak sa savremenim uslovima. Za nepune dvije godine sagrađena je nova zgrada fakulteta, kako bi studenti imali najbolje uslove.

Kroz komunikaciju sa ljudima u Njemačkoj, došao sam do podatka o budžetu fakultetske laboratorije za hemijsku sintezu u kojoj se svakodnevno vrše istraživanja. Budžetom su pokriveni svi troškovi vezani za realizaciju rada u laboratoriji.

Smatram da bi ovakvi primjeri dobre prakse trebali da se prenesu i na našu zemlju. Veliko je interesovanje kolega sa mog fakulteta za odlazak iz naše države, međutim mišljenja sam da ne treba odlaziti zauvijek, već znanje i iskustvo koje se stekne na usavršavanju van države, treba implementirati u našoj zemlji kako bi se uslovi podigli na veći nivo.

ImageSvjetske destinacije udaljene po  nekoliko sati vožnje, a prevoz u Sarlandu besplatan

-Pošto radim u laboratoriji svakog radnog dana po osam časova, ostaje mi vikend da ga isplaniram za neko putovanje. Karte su veoma povoljne, a lokacija grada je takva, da su sve poznate destinacije veoma blizu (na nekoliko časova vožnje). Tako da na primjer, put do Brisela traje oko tri časa, do Amsterdama oko pet, šest časova, do Pariza oko tri časa i tako dalje.

Takođe, gradovi u sklopu Sarlanda su takođe zanimljivi, a svi su na nekih sat vremena prosječno udaljeni od Sarbrikena. Napomenuo bih da je prevoz u okviru Sarlanda besplatan. Prilikom registracije u opštini, svako dobija između ostalog besplatne karte i one sa popustima za Istorijski muzej, bioskop, zoološki vrt, pozorište i slično. Radnim danima ponekad odem na žurku, ali noćni izlasci mi se ovdje ne dopadaju previše, tako da preferiram šetnju gradom kao i putovanja vikendom.

Iskustvo u praktičnom radu i usavršavanje novih jezika

-Kada završim Farmaceutski fakultet, sa ponosom ću moći da istaknem da sam stekao mnogo iskustva kada je u pitanju laboratorijski rad, odnosno sam praktični rad koji će mi pomoći da mnogo lakše savladam sve izazove koji me mogu zateći na nekom od budućih zanimanja kojima ću se, nadam se, baviti u budućnosti.

Smatram da će moj CV biti mnogo bogatiji i vrijedniji. Pored toga, donijeću iskustvo usavršenog engleskog jezika i početno znanje njemačkog jezika, što mi je pomoglo u podizanju samopouzdanja na veći nivo. Znajući kulture drugih naroda, još sam više zavolio našu kulturu i tradiciju.

Prilika koja se pruža samo za vrijeme studentskih dana

-Preporučio bih svim studentima koji su u dilemi povodom programa mobilnosti, da ne razmišljaju mnogo, već da se upuste u nove avanture i ne žale ako produže studije na račun toga (kao što je slučaj sa mnom). Ovo je posebno iskustvo koje definitivno ne možete imati ako ostanete u Crnoj Gori sa završenim fakultetom u roku, a takođe i mogućnost koja se pruža samo za vrijeme studentskih dana i daje pogodnosti kao što su sticanje novih znanja, upoznavanje sa raznim kulturama, putovanja, druženja...