Poziv za učešće u projektnim aktivnostima CSI-MONUSEN

Poziv za učešće u projektnim aktivnostima <span class="CyrLatIgnore">CSI-MONUSEN</span>

U cilju približavanja naučnih pitanja i metoda mladima i njihovog uključivanja u naučne aktivnosti u oblasti razvoja autonomnih podvodnih robotskih sistema, Crnogorski centar za podvodne senzorske mreže (MONtenegrin center for Underwater SEnsor Networks - MONUSEN) poziva srednjoškolce da se uključe u projektne aktivnosti u Kumboru 27. septembra 2023. godine od 9:00 do 12:00.

Učenici srednjih škola će kao „građani-naučnici“ učestvovati u prikupljanju podataka upravljajući kretanjem autonomnog površinskog vozila SWAMP (Shallow Water Autonomous Multipurpose Platform) koje je dizajnirano i konstruisano u laboratorijama CNR-INM (Italija) u obliku katamarana, mase oko 40 kg, visine 50 cm i dužine 125 cm.

Snimanjem kontrole i putanje kretanja površinskog vozila pri daljinskom upravljanju, za svakog učesnika bez obzira na ispoljenu vještinu, prikupiće se podaci potrebni za mašinsko učenje i „treniranje“ sistema koji će se imitiranjem (oponašanjem) aktivnosti učesnika osposobiti za izvršavanje zadatka. Osim podizanja svijesti o primjeni podvodnih senzorskih mreža u oblasti zaštite životne sredine, akcentiraće se prihvatanje interakcije robota i ljudi u svakodnevnom životu.

Pozivamo učenike i nastavnike srednjih škola da prisustvuju i projektnim aktivnostima centra MONUSEN koje se prvi put organizuju u Crnoj Gori. U zdravoj takmičarskoj atmosferi, učesnici će naučiti zbog čega je važan razvoj autonomnih površinskih vozila za akviziciju i praćenje parametara životne sredine umjesto ljudi u uslovima opasnim po zdravlje ljudi.

Kontakt osobe su prof. dr Ana Jovanović (e-mail: anaj@ac.me) i prof. dr Vesna Rubežić (e-mail: vesnar@ac.me).