Za najbolji IoT startap u Austriji proglašen je startap nekadašnjih studenata ETF-a

Central Europe Startup Award – CESAwards je dio Global Startup Awards mreže. CESA djeluje na području Centralne i Istočne Evrope u 10 država. Za 2018-tu godinu je pristiglo više od 3700 nominacija za nagrade u 14 kategorija. Ovaj startap festival je postao najveći događaj ove vrste u regionu. Za najbolji IoT startap u Austriji proglašen je BeeAnd.me.

BeeAnd.me je prvi hardverski startap u Crnoj Gori, koji se od 2017-te godine razvija sa sjedištima u Crnoj Gori i Austriji. Elma i Alija, osnivači BeeAnd.me startapa su s razvojem rješenja počeli tokom njihovih magistarskih studija i angažmana na Elektrotehničkom fakultetu u Podgorici. Njihovo rješenje pomaže pčelarima da prate pčele, mjereći sve važne parametre. Ovo tehnološko rješenje ima za cilj da tradicionalne košnice učini pametnim i pčelarstvo održivim. U toku je njihov pilot širom Evrope na više od 50 lokacija. Cilj pilota je dodatno testiranje hardverskog rješenja, skupljanje podataka o pčelama i feedback-a od pčelara. Elma i Alija kažu da je pred njima veliki izazov obrade skupljenih podataka i pronalaženja odgovora na neodgovorena pitanja o pčelama.

S istim ciljem su sklopili partnerstvo s par priznatih evropskih univerziteta kako bi radili na pomenutim izazovima.