Dekan maturantima: Zvanje mašinskog inženjera privilegija i posao budućnosti

ImageKada bih želio da ukratko kažem šta znači biti mašinski inženjer onda bih rekao najprije jednu izreku kako našu struku vide stranci iz zemalja gdje je ono najviše razvijeno. U Americi mašinsko inženjerstvo zovu tzv. liberal art of engineering što u prevodu znači najrasprostranjenije moguće inženjerstvo, jer pokriva najveći broj procesa i aplikacija u tehnici uopšte.

Mašinsko inženjerstvo je profesija o kojoj se znanja i principi fundamentalnih nauka i matematike, stečeni studiranjem, iskustvom i praksom, primjenjuju da se na osnovu njih donose odluke kako na najekonomičniji način iskoristiti materijale i sile prirode za dobrobit ljudskog roda.

Kao odgovor na pitanje zašto biste bili mašinski inženjer iskoristio bih čuvenu misao Herbert Clark Hoover-a, predsjednika SAD-a, koji je rekao: “Biti inženjer je sjajna profesija. Sjajna je satisfakcija kada gledaš djeliće mašte koji se najprije uz pomoć nauke pretaču u crteže i planove na papiru, zatim kreće realizacija koristeći kamen, metale i energiju, a nakon toga se kreiraju porodice, stvaraju se domovi i poslovi za ljude. Na kraju dolazi do porasta standarda življenja ljudi i povećanja komfora života. To je samo privilegija inženjera.”… Ako se mladi ljudi pronalaze u ovim vizijama posao mašinskog inženjera je posao budućnosti.

Dekan, prof. dr Igor Vušanović

Korisni linkovi: