Prof. dr Ilija Vujošević: Profesor emeritus 2012. godine

Prestižno zvanje profesora emeritusa Univerziteta Crne Gore, profesor Elektrotehničkog fakulteta UCG prof. dr Ilija Vujošević dobio je 2012. godine.

Na Elektrotehničkom fakultetu i Univerzitetu Crne Gore obavljao je funkcije prodekana, dekana, člana Izvršnog odbora, Skupštine i Senata Univerziteta.

Prof. dr Ilija Vujošević je rođen u Bjelicama, opština Cetinje, 1946. godine. Gimnaziju je završio u Nikšiću 1964. Diplomirao je na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu 1969. godine. Na istom fakultetu je i magistrirao 1977. na smjeru Elektroenergetski sistemi. Doktorirao je na Univerzitetu Crne Gore juna 1985. god. iz oblasti multivarijabilne optimizacije elektrodistributivnih sistema.

Na Elektrotehničkom fakultetu u Titogradu zaposlio se kao asistent 1969. godine. Za predavača je izabran 1977, za vanrednog profesora 1985, a za redovnog profesora 1994. godine.

Izvodio je nastavu iz 12 disciplina osnovnih, postdiplomskih i doktorskih studija iz oblasti modelovanja, analize, optimizacije, planiranja, eksploatacije, tehnike visokih napona i zaštite elektroenergetskih sistema.

U naučnim istraživanjima bavio se i širim problemima energetike i održivog razvoja. Bio je tehnički konsultant Svjetske banke i IPA Energy Cons., glavni autor Strategije energetske efikasnosti Crne Gore i jedan od rukovodilaca na CANU projektu „Crna Gora u XXI stoljeću”. Bio je rukovodilac i koautor na 34 domaća i međunarodna projekta, kao i autor 76 radova publikovanih u naučnim časopisima i prezeniranih na naučnim konferencijama. Autor je univerzitetskog udžbenika „Analiza elektroenergetskih sistema I” i više naslova pomoćne nastavne literature. Bio je na dužim i kraćim studijskim boravcima na desetak inostranih univerziteta (u Italiji, 1982, u Francuskoj, 1984, u SAD, 1989. i u Grčkoj, 2002. godine).

Govori francuski i engleski, a služi se i ruskim jezikom.

Od 1986–1989. bio je član Izvršnog vijeća Crne Gore i član Komiteta za nauku i tehnologiju SFRJ, a od 1989–1991. predsjednik Komisije SFRJ u Komitetu za obrazovanje pri Savjetu Evrope.

Od 1975. prof. Vujošević aktivno sarađuje sa JUKO CIGRE kao član studijskih komiteta i njen potpredsjednik. Od 2007. bio je predsjednik Organizacionog odbora za konstituisanje Crnogorskog komiteta CIGRE i član Upravnog odbora.

Prof. Vujošević je bio član uredništva više naučnih časopisa, a od 2008. do 2011. bio je glavni i odgovorni urednik publikacija Univerziteta Crne Gore. Tokom 42–godišnjeg rada na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta Crne Gore bio je mentor na 110 diplomskih i specijalističkih radova, 6 magistarskih teza i 2 doktorske disertacije.

Dobitnik je povelja i plaketa za doprinos razvoju Elektrotehničkog fakulteta (1991, 2005. i 2011. godine), zatim Plakete za doprinos razvoju JUKO CIGRE (2005), Povelje Crnogorskog komiteta CIGRE za životno djelo (2011). Član je internacionalne CIGRE i IEEE.

Uporedo sa nastavno-naučnom aktivnošću, prof. Vujošević je bio veoma angažovan u reformskom pokretu 90-tih godina prošlog vijeka. Od 1993. do 1996. bio je prvi predsjednik Socijaldemokratske partije Crne Gore.

U okviru javnog angažmana imao je oko  60 intervjua i autorskih tekstova na razne političke, ekonomske i kulturno-istorijske  teme. U proteklih 20 godina osnivač je ili predsjednik više nevladinih građanskih udruženja, od Crnogorskog vijeća Evropskog pokreta 1991, Matice crnogorske 1993, Fondacije „Sveti Petar Cetinjski” 1999. i drugih. U cjelokupnom profesionalnom i društvenom angažmanu prof. Vujošević se, pored  ostalog, snažno zalagao za autonomiju Univerziteta.

Prof. Vujošević je penzionisan 1. septembra 2011. godine

Izvor: Bilten 285