Zašto odabrati Prirodno-matematički fakultet?

Prirodno-matematički fakultet je vodeći naučni, obrazovni i istraživački centar u Crnoj Gori. Riječ je o najvećoj naučno-nastavnoj ustanovi u oblasti prirodnih, matematičkih i kompjuterskih nauka, koja objedinjuje nauke u čijem sastavu se nalaze studijski programi za matematiku, matematiku i računarske nauke, fiziku, biologiju, računarstvo i informacione tehnologije.

Studijski programi su zasnovani na istraživanju i najnovijim naučnim saznanjima, a akademsko osoblje su većinom naučnici i istraživači svjetskog renomea koji svojim radom stavljaju fakultet u sam vrh istraživačke izvrsnosti. Među najvećim vrijednostima ovog fakulteta svakako su i kvalitetni i motivisani studenti koji svojim znanjem i vještinama mogu biti nosioci društvenog razvoja ne samo u Crnoj Gori već i šire.

Fakultet ima intenzivnu saradnju i komunikaciju sa evropskim i svjetskim istraživačkim centrima težeći da bude dio svjetske istraživačke mreže. Naučnoistraživačka saradnja sa CERN-om, te renomiranim laboratorijama kakve su EMBL i EMBO otvaraju široki spektar mogućnosti za mlade istraživače i studente da se aktivno uključe u međunarodne projekte.

Studijski programi

Osnovne studije:

• Izborni modul: Teorijska matematika
    • Izborni modul: Matematika i primjena
  • Matematika i računarske nauke
    • Izborni modul: Matematika
    • Izborni modul: Računarstvo
  • Računarske nauke
    • Izborni modul: Softverski sistemi
    • Izborni modul: Analiza i reprezentacija podataka
    • Izborni modul: Teorijska fizika
    • Izborni modul: Fizika i primjene
    • Izborni modul: Ekologija
    • Izborni modul: Eksperimentalna biologija
  • Primijenjeni studijski program:
    • Računarstvo i informacione tehnologije
    • Izborni modul: Softverski sistemi
    • Izborni modul: Analiza i vizuelizacija podataka

Master akademske studije:

• Matematika i računarske nauke
  • Računarske

Master primijenjene studije:

• Računarstvo i informacione tehnologije

Doktorske studije:

• Računarske nauke

Koje škole imaju prohodnost za upis?

Gimnazija, elektrotehnička, mašinska, građevinska, geodetska, saobraćajna, šumarska, ekološko-rudarska, metalurška, ekonomska, hemijska, poljoprivredna, medicinska, pomorska, tekstilno-kožarska, turistička, trgovinska, ugostiteljska i arhitektonska škola.

Za studijski program Računarstvo i informacione tehnologije gimnazija i sve srednje stručne škole.

Da li je potrebno polagati prijemni ispit za upis za studijske programe fakulteta?

Za upis na ovaj fakultet nije potreban prijemni ispit. Kada je riječ o proceduri upisa, kao i sistemu rangiranja prijavljenih kandidata,  to je definisano Pravilnikom o uslovima, kriterijumima i postupku upisa na osnovne studije Univerziteta Crne Gore

U kojim institucijama se obavlja praksa na ovom fakultetu?

U različitim IT-kompanijama, osnovnim školama i gimnazijama, Centar za ekotoksikološka ispitivanja, Tehnopolis.

Šta poslije završetka studija?

Na PMF-u se podstiče razvoj vještine pristupanja i rješavanja problema, tako da svršeni student ovog fakulteta osim što dobije kvalitetno obrazovanje u struci koju izabere, naučen je da analitički pristupi problemu i da ga riješi. Zato studenti PMF-a nisu samo cijenjeni kao stručnjaci u svojem uskom području rada, nego i u raznim strukama koje naizgled nemaju veze s onim što se studiralo. Struke za koje se student obrazuju na PMF-u pripadaju tzv. STEM području (engl. Science, Technology, Engineering and Mathematics), a navedeno ne poznaje državne granice.

Gdje se u Crnoj Gori može zaposliti svršeni student Prirodno-matematičkog fakulteta?

Prirodno-matematički fakultet otvoren je za mlade ljude koji žele da steknu obrazovanje koje će im omogućiti da se profesionalno posvete nauci i pedagoškom radu u oblasti matematike i računarskih nauka, fizike, biologije. Uz znanje stečeno na programima Matematika ili Matematika i računarske nauke, otvara im se mogućnost za rad i u bankama, osiguravajućim kućama i programerskim firmama. Studijski program Biologija pruža obrazovanje kompetentnog biološkog kadra kako za rad u školama tako i za rad u naučnoistraživačkim institutima, biološkim i bio-medicinskim laboratorijama, prirodnjačkim muzejima, nacionalnim parkovima, agencijama, organima državne uprave, NVO-ima, poljoprivredi, industriji...

Po završetku studija studenti su, zahvaljujući kompetencijama i vještinama koje se stekli na Fakultetu, osposobljeni za rad u srednjim i osnovnim školama, naučnoistraživačkim institutima, stručnim laboratorijama u državnim službama, softverskim kompanijama i institucijama u finansijskom i IT-sektoru. Studenti koji završe ovaj fakultet mogu raditi i kao sudski vještaci i/ili forenzičari, te u raznim zavodima, institutima, agencijama.

Bulevar Džordža Vašingtona bb
81000 Podgorica