Dr Maša Ždralević sa Univerziteta Crne Gore: Istraživanje raka kroz prizmu nade i novih saznanja
U okviru serije intervjua „Nada kroz istraživanje raka“, koja se sprovodi pod pokroviteljstvom Ulysseus asocijacije evropskih univerziteta, čiji je član i Univerzitet Crne Gore, uoči Evropske noći istraživača, dr Maša Ždralević sa Univerziteta Crne Gore podijelila je svoja iskustva i inspiraciju za istraživanje.
Dr Maša Ždralević, istraživač Instituta za napredne studije Univerziteta Crne Gore i šef Laboratorije za molekularnu medicinu na Medicinskom fakultetu UCG, govorila je o svojoj motivaciji, trenutnom istraživanju, kao i o značaju napretka u ranoj dijagnostici raka.
„Ono što me je inspirisalo da se bavim istraživanjem raka je fascinantna složenost biologije ćelija raka i njihova nevjerovatna sposobnost da razviju otpornost na veliki broj različitih terapijskih modaliteta. Tokom doktorskih studija, otkrili smo da jednostavna promjena izvora ugljenikovih atoma u medijumu za rast ćelija ima ogroman uticaj na to kako ćelije reaguju na određene stresore. To me je dovelo do bavljenja vanrednom oblasti metaboličkog reprogramiranja raka i njegove uloge kako u kancerogenezi, tako i u odgovoru na postojeće terapije kod različitih tipova karcinoma..“
Dr Ždralević je u svojoj izjavi istakla važnost svog aktuelnog istraživanja, koje se fokusira na pronalaženje novih, pouzdanih biomarkera za rano otkrivanje kolorektalnog karcinoma.
„Fokus mojih istraživanja sada je na mikroRNK molekulima, koji predstavljaju male nekodirajuće RNK molekule, koji su veoma važni za regulaciju genske ekspresije. MikroRNA suuključene u brojne biološke procese značajne za razvoj kancera, bilo sa pro- ili anti-onkogenim djelovanjem, i njihova ekspresija je često deregulisana u kanceru. Cirkulišuće mikroRNK molekule predstavljaju dio takozvanih tečnih biopsija, koje predstavljaju jedno od najuzbudljivijih novijih dostignuća u istraživanju raka. Naime, ne samo da ove biopsije omogućavaju detekciju raka u vrlo ranim fazama, prije pojave kliničkih simptoma, već predstavljaju i alat za neinvazivno praćenje progresije bolesti i odgovora na terapiju u realnom vremenu.“
Naglasila je i širi značaj istraživanja biomarkera u onkologiji, ukazujući na to kako će njihova dostupnost doprinijeti ranijem otkrivanju i boljim ishodima za pacijente.
„Dostupnost ovih neinvazivnih, cirkulišućih biomarkera predstavlja revolucionaran napredak u onkologiji. Kombinovanje novih biomarkera sa postojećim metodama skrininga usmjereno je ka povećanju dijagnostičke efikasnosti i otkrivanju raka u ranijoj fazi, kada postoji više terapijskih mogućnosti. Na ovaj načinvoid teži se ka poboljšanju kvaliteta života i stope preživljavanja, smanjenju komplikacija, a u nekim slučajevima i povećanju šansi za izliječenje.“
Svoju poruku završila je ohrabrenjem za pacijente i njihove porodice, ističući važnost nade i kontinuiranih istraživanja u oblasti biologije kancera.
„Moja poruka za pacijente oboljele od raka i njihove porodice je da se ne obeshrabre i da uzvrate udarac. Vjerujete u napredak u istraživanju raka koji se ostvaruje svakog dana. Brojni izvanredni timovi istraživača širom svijeta posvećeno rade na boljem razumijevanju ove grupe bolesti kako bi ih što efikasnije pobijedili. Napredak u ranoj detekciji raka ima poseban značaj, jer su upravo u tom periodu šanse za uspješno liječenje najveće.“
Intervju sa dr Mašom Ždralević dio je serije „Nada kroz istraživanje raka,“ koja pruža uvid u pionirska istraživanja i inovativne metode liječenja raka širom Evrope. Ovi intervjui su dostupni na društvenim mrežama i zvaničnom sajtu Ulysseus-a.