ISTORIJAT I RAZVOJ




ISTORIJAT I RAZVOJ

Istorijat 

Biotehnički fakultet, kao nasljednik nekadašnjeg Biotehničkog i Poljoprivrednog instituta, baštini najdužu tradiciju naučnoistraživačkog rada u Crnoj Gori. 

Naučnoistraživački rad u poljoprivredi Crne Gore utemeljen je 1937. godine, kada je u Baru, odlukom Ministarstva poljoprivrede Kraljevine Jugoslavije, osnovana Državna ogledna stanica za južne kulture. Nakon II svjetskog rata uslijedilo je formiranje novih institucija i obnova ranije postojećih: Zavoda za poljoprivredno istraživanje u Titogradu (1945), Zavoda za stočarstvo u Nikšiću i Zavoda za južne kulture i vinogradarstvo u Baru (1947), Stanica za ispitivanja zemljišta u Baru (1949), Dijagnostičko-veterinarska stanica u Titogradu (1950) i stanica za voćarstvo u Bijelom Polju (1952). Objedinjavanjem pomenutih institucija 1960. godine osnovan je Poljoprivredni institut.

Pod tim nazivom funkcionisao je do 1997. godine, kada uključivanjem sektora za šumarstvo u jedinstvenu naučnoistraživačku instituciju prerasta u Biotehnički institut, da bi pokretanjem studija iz oblasti poljoprivrede (školske 2005/2006. godine) i sticanja statusa visokoobrazovne ustanove 2008. godine bio transformisan u Biotehnički fakultet. 

Biotehnički fakultet danas 

Biotehnički fakultet danas je organizaovan kroz 10 naučnoistraživačkih centara is svih oblasti poljoprivrede, šumarstva i veterine, zajedno sa pripadajućim laboratorijama, kao i ogledno imanje Lješkopolje u Podgorici (vidjeti organizacionu šemu). 

Biotehnički fakultet danas ima 94 zaposlena: 40 doktora nauka (31 u akademskom zvanju), 7 magistara, 7 stručnih sardanika i ostalo adminitrsativno i tehničko osoblje. 

 



Ne propustite nijednu važnu vijest, pretplatite se na vijesti Akademski forum.