Filološki fakultet, 11.03.2017

Biografija - Bratić Vesna

X

Др Весна Братић рођена је у Требињу. Основну школу и гимназију је завршила у Билећи. Филозофски факултет, Одсјек за енглески језик и књижевност завршила је у Никшићу 2000. године. Од 2003. ангажована је као сарадник у настави у Институту за стране језике. Послиједипломске магистарске студије завршила је на Филолошком факултету, Универзитета у Београду гдје је 2007. године одбранила магистарску тезу из области модерне српске и америчке књижевности, анализиравши приповједни поступак Александра Тишме и Виљема Фокнера. Докторирала је 2012. на истом факултету, одбранивши тезу под насловом „Слике Америке у дјелима Сема Шепарда и Дејвида Мемета”. У звање доцента бирана је јуна, 2013. године, а у звање ванредног професора децембра, 2018. Предаје Књижевност класицизма и сентиментализма, Књижевност романтизма, Америчку књижевност 4 и Основе књижевног превођења на Одсјеку за енглески језик и књижевност Филолошког факултета и Енглески језик III и Енглески језик IV на Електротехничком факултету.

Добитник је СУСИ стипендије америчке владе (Институт савремене америчке књижевности) на Универзитету у Лујвилу, Кентаки, 2015. године и стипендије за библиотечко истраживање Института Џ.Ф. Кенеди у Берлину, 2018. године. Од  јануара 2020. главни је уредник часописа Филолошког факултета Logos et Littera. Члан је најужег координаторског тима ERASMUS + пројекта REFLAME.