Učešće Mašinskog fakulteta na obilježavanju Evropske nedjelje urbane mobilnosti

Povećanje broja stanovnika u urbanim sredinama doveo je do povećanja transportnih zahtjeva koji su često u raskoraku sa postojećim infrastrukturnim sistemom. Ovaj nesklad doveo je do pojave saobraćajnih nezgoda, ekoloških problema, problema parkiranja, kao i saobraćajnih gužvi koje svaki dan postaju izraženije i značajno utiču na pogoršanje kvaliteta ljudi u gradovima. Problem je posebno evidentan u gradovima koji se oslanjaju na ostvarivanje mobilnosti korištenjem putničkog vozila kao osnovnog sredstva putovanja. Ova pojava karakteriše većinu gradova u Crnoj Gori, a posebno Glavni grad Podgoricu, kao centar administrativnih, ekonomskih, obrazovnih, zdravstvenih i kulturoloških sadržaja.

Efikasan i pristupačan javni prevoz, smanjenje porasta putničkih vozila, povećanje učešća biciklista i pješačenje su u godinama koje su pred nama jedini način da savremeni gradovi bude pogodni za život njihovih građana. Kako bi se ostvarili ovo ciljevi, Glavni grad Podgorica je 2020. godine usvojio Plan održive urbane mobilnosti, koji kao jedan od strateških ciljeva definiše realizaciju aktivnosti u cilju podsticanja ljudi da koriste alternativne vidove prevoza.

U skladu sa tim, Mašinski fakultet je zajedno sa Sekretarijatom za saobraćaj u Podgorici, 19. septembra obilježio Evropsku nedjelju urbane mobilnosti koja se održavala od 16. do 22. septembra širom Evrope. Posjetioci skupa su mogli da isprobaju simulator vožnje i naočare za simulaciju opasnih faktora u saobraćaju. Na simulatoru vožnje su u virtuelnim uslovima mogli da isprobaju kako različiti intenziteti saobraćaja utiču na njihove performanse tokom vožnje. Studenti master studija na studijskom programu Drumski saobraćaj, koji se realizuje na Mašinskom fakultetu, Anđela Vučetić i Andrijana Mrvaljević su posjetiocima pomogle da razviju povoljne stavove prema bezbjednosti saobraćaja i izgrade svijest o važnosti održive urbane mobilnosti u Podgorici.