Učešće na skupu u Novom Sadu o bezbjednosti mladih u saobraćaju

Udruženje „Srpska opservatorija za bezbednost saobraćaja“ je u periodu 25-26.05.2023. godine, u Master centru Novosadskog sajma u Novom Sadu, organizovala 2. Naučno-stručni skup o bezbjednosti mladih u saobraćaju. Podršku organizaciji skupa pružili predstavnici Vlade AP Vojvodine, Pokrajinskog sekretarijata za energetiku, građevinarstvo i saobraćaj, Gradske uprave za saobraćaj i puteve grada Novog Sada, Agencije za bezbednost saobraćaja Republike Srbije, Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva zdravlja, DDOR Osiguranja Novi Sad, Edukativnog centra Novi Sad, Nacionalne vozačke akademije, Sat media group, Departmana za saobraćaj Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, Saobraćajnog fakulteta Univerziteta u Beogradu i Udruženja auto-škola.

Stručnom Skupu prisustvovali su predstavnici vodećih institucija sa lokalnog, pokrajinskog i republičkog nivoa koji se bave bezbjednošću saobraćaja kao i donosioci odluka, profesori visokoškolskih institucija iz Republike Srbije, predstavnik Ministarstva kapitalnih investicija iz Crne Gore, profesori i saradnici sa Mašinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore, kandidati za vozače, direktor studija za video i animacije Mosquito video & animation iz Beograda, studenti FTN iz Novog Sada i Visoke tehničke škole strukovnih studija u Novom Sadu, đaci završnih razreda srednjih škola sa područja grada Novog Sada kao i predstavnici medija – RT Vojvodine. Skupu je prisustvovalo preko 150 lica.

Skup je prvog dana pored uvodnih obraćanja predstavnika subjekata bezbjednosti saobraćaja realizovan kroz plenarni rad, panel diskusiju, lična svjedočenja žrtvi saobraćajnih nezgoda. Prva sesija bila je posvećena problemima stradanja mladih učesnika u saobraćaja. Ulogu moderatora u prvoj sesiji imala je gospođa Verica Mijović i Agencije za bezbednost saobraćaja, a panelisti su bili Prof. dr Krsto Lipovac, g-din Mladen Alvirović, g-din Milan Ilić, g-din dr Vasko Tošić, g-din Branko Stankov i g-din Milan Dražić. Svaki od panelista je iz svoje perspektive rada prenijeo iskustva i ukazao na problema učešća mladih ljudi u saobraćajnim nezgodama. U drugoj sesiji su prikazani primjeri dobre prakse rada u prevenciji stradanja mladih u saobraćaju. Sesiju je vodio prof. dr Dragan Jovanović, a pored njega u sesiji su govorili prof. dr Aleksandar Bulajić, g-đa Ana Komlenić, g-din Srđan Vasić g-din Slobodan Bulajić i g-din Momir Komljenović. Nakon pauze za ručak, nastavljena je treća sesija, koja je obuhvatila izuzetno zanimljivu temu u vezi savremenih trendova i izazova u indrustriji i uloga mladih učesnika u saobraćaju u ovom procesu. Sesiju je vodio doc. dr Boško Matović, a među govornicima su bili doc. dr Slaviša Dumnić, dr Dejan Mirčetić, MSc Anđela Vučetić, g-din Dejan Ilić, g-din Milan Mudrinić i prof. dr Milanko Damjanović. Posebna pažnja u okviru sesije posvećena je uticaju savremenih informaciono-komunikacionih tehnologija na transportne zahtjeve u urbanim sredinama, zatim konceptu gradske logistike i ulozi mladih ljudi u sistemu dostavljanja namirnica pod okriljem kompanije Glovo, prikaz iskustva neformalnog obrazovanja mladih ljudi o bezbjednom ponašanju u saobraćaju, kao i aspekte rada auto-škola i njihove uloge u sistemu unaprijeđenja stavova mladih ljudi prema bezbjednosti saobraćaja.

Drugog dana nakon registracije učesnika skupa, realizovana dve radionice za učenike srednjih škola u saradnji sa Agencijom za bezbednost saobraćaja Republike Srbije. Prva radionica se odnosila na kratko predavanje koje je realizovao doc. dr Boško Matović, kako bi se mladima razvila svijest o najznačajnijim izvorima opasnosti u saobraćaju. Nakon toga su kroz niz praktičnih aktivnosti na simulatoru vožnje imali priliku da dožive način na koji brza vožnja i druga rizična ponašanja u saobraćaju utiču na njihove performanse tokom vožnje. Svakom od učesnika je ukazano na greške koje su činili tokom vožnje i načine kako da prevaziđu ove situacije. Druga radionica je imala za cilj da približi uticaj štetnih faktora na ponašanje u saobraćaju. Mladi ljudi koji su bili dio radionice su uz pomoć naočara koje simuliraju uticaj štetnih faktora poput alkohola, droga i umora mogli da osjete njihov uticaj na sposobnosti da odgovore na vozački zadatak.