Održana 16. Međunarodna konferencija o dostignućima u mašinstvu i industrijskom inženjerstvu (DEMI 2023)

U periodu od 1. do 2. juna 2023. godine održana je 16. Međunarodna konferencija o dostignućima u mašinstvu i industrijskom inženjerstvu (DEMI 2023) u Banjaluci, Bosna i Hercegovina. DEMI konferencija se od svojih početaka, pa do danas, razvijela i u sebe uključivala nove teme i trendove u inženjerstvu, prateći tako razvoj sektora mašinstva, kao i njegovu interakciju sa ostalim srodnim oblastima. Radi toga je DEMI u naučnoj i stručnoj javnosti prepoznata kao uspješna međunarodna konferencija koja pruža mogućnost naučnicima, istraživačima i stručnjacima da prezentuju svoja dostignuća i razmijene iskustva sa kolegama iz svijeta. Na ovogodišnjoj DEMI konfernciji ispred Mašinskog fakulteta UCG učešće su uzeli Dekan fakulteta prof. dr Radoje Vujadinović, prodekan za naučno istraživački rad prof. dr Uroš Karadžić, prof. dr Radoslav Tomović, doc. dr Nikola Šibalić, doc. dr Esad Tombarević, saradnici u nastavi:  mr Aleksandar Tomović, mr Marko Mumović,mr Vidosava Vilotijević i tehnički koordinator za transfer tehnologija u podorganizacionim jedinicama spec.sci Ognjen Mijanović kao i student master studija Ognjen Bobičić.

Prezentovani su sledeći radovi:

AIR TIGHTNESS OF RESIDENTIAL BUILDINGS AND ITS IMPACT ON ENERGY CONSUMPTION” – Doc. dr Esad Tombarević,

“ASSESSMENT OF THE TECHNICAL JUSTIFICATION AND PROFITABILITY OF THE NEWLY BUILT SHPP-S IN MONTENEGRO” – mr Vidosava Vilotijević,

“DETERMINATION OF THE MACHINABILITY OF LEADED BRONZE BY MEASURING CUTTING FORCES AT TURNING WITH WC – CO COATED CARBIDE INSERTS” – mr Marko Mumović,

“CONTRIBUTION OF RESEARCH ON THE APPLICATION OF ACTIVE MAGNETIC BEARINGS IN ORDER TO REDUCE THE INFLUENCE OF UNBALANCE ON THE VIBRATIONS INTENSITY OF A RIGID ROTOR” - :  mr Aleksandar Tomović,

IMPACT OF NON-EXHAUST PARTICLE EMISSIONS FROM MOTOR VEHICLES ON HUMAN HEALTH” – Ognjen Bobičić