Treća Think Thank konferencija na temu: Uloga i značaj mladih istraživača u multipolarnom svijetu

U organizaciji Instituta za pojas i put, 30. juna 2023. godine, organizovana je treća Think Thank konferencija u Beogradu sa nazivom: „The role and the development of young thinkers for a multipolar world“. Konferencija je organizovana pod pokroviteljstvom Vlade Republike Srbije. Na konferenciji su se u uvodnom izlaganju, pored Ministra unutrašnje i spoljne trgovine u Vladi RS, učesnicima obratili i Ambasadorka NR Kine u Srbiji kao i stalni predstavnik UNDP u Srbiji. Na konferenciji je kroz panel diskusije, između ostaloga bilo riječi i o:

• Podsticanju inovacija, digitalnoj povezanosti, angažmana mladih u oblasti nauke, tehnologije i umjetnosti,
  • Razvoju liderstva i uključivanju mladih istraživača, boljem povezivanju mladih istraživača,
  • Pokretanju održivog razvoja u multipolarnom svijetu i drugo.

Na poziv organizatora, učešće na konferenciji je uzeo i Prof. dr Aleksandar Vujović. On je bio panelista na temu: Premošćavanje granica - mladi istraživači kao katalizatori globalne saradnje. Prof. Vujović je između ostaloga dao i osvrt na ulogu i značaj studentske mobilnosti, modele studija i ishode učenja, značaj praktične nastave i razmjene iskustava, značaj tehnološkog razvoja i svojevrsne re-industrijalizacije, transfer tehnologija i drugo, a sve sa ciljem iznalaženja mogućnosti za razvoj industrije i ekonomije u Crnoj Gori, regionu i globalnom nivou. Kao zajednički zaključci konferencije se izdvajaju i oni koji se tiču obaveze daljeg rada i reformi u dijelu jačanja saradnje i mobilnosti mladih istraživača na globalnom nivou, a u cilju obezbjeđenja uslova za nesmetan transfer znanja i tehnologija.