IRMES 2017 - Panel diskusija "INDUSTRIJA 4.0 – MOGUĆNOSTI I IZAZOVI ZA DRŽAVE REGIONA"

Ogromno interesovanje u okviru 8. međunarodne konferecnije „IRMES“ 2017 izazvala je Panel diskusija na temu: Industrija 4.0 – mogućnosti i izazovi za države regiona.

Moderatori Panela su bili:

1. prof. dr Radivoje Mitrović, dekan Mašinskog fakulteta u Beogradu,
  2. prof. dr Radoslav Tomović, Mašinski fakultet u Podgorici, predsjednik konferencije IRMES 2017,
  3. prof. dr Biljana Marković, Mašinski fakultet u Istočnom Sarajevu,
  4. Srđan Milović, zamjenik direktora u Rudniku i Termoelektrani Gacko.

Koncept Industrija 4.0 u svijetu postoji još od 2011. godine kao model razvoja najjače industrijske zemlje – Njemačke. Koncept  podrazumjeva automatizaciju u industriji, u prvom redu IT tehnologiju, cloud tehnologiju, cyber sisteme i sl. Njemačka je bila lider u ovoj oblasti, a nacionalni programi Industrije 4.0 u SAD, Engleskoj, Japanu, Kini i EU ukazuju da u svijetu ne postoji jedinstven pristup ovom programu, već svaka zemlja, na osnovu svojih nacionalnih prioriteta definiše svoj model, kao okvir strateškog tehnološkog razvoja.

Kako Republika Srbija ovog momenta ima definisan okvir nacionalnog Programa Industrija 4.0, postavljen kroz SAD-EU-Japan-Srbija Tehnološki Samit, održanih 2016. i 2017. godine, na globalne teme: Nacionalna industrijska politika za Industriju 4.0 (2016.) i Inteligentni i smart proizvodi u kontekstu Industrije 4.0 (2017.), Panel diskusija je bila odlična prilika da se i naučna zajednica iz ostalih država regiona uključi u raspravu o ovome Programu.

Kao osnov za diskusiju na panelu poslužile su prezentacije koje su pripremili:
1. prof. dr Radivoje Mitrović, Mašinski fakultet Beograd;
2. prof. dr Dragan Đurđanović, Mašinski fakultet Ostin, SAD;
3. prof. dr Vidosav Majstorović, Mašinski fakultet Beograd.

Prezentacije su obuhvatile su sljedeće teme:

• Industrija 4.0, osnovna definicija, koncept razvoja, bazna struktura.
  • Programi Industrija 4.0 u svijetu, pregled.
  • Naša istraživanja iz oblasti Industrije 4.0, primjeri.
  • Program Industrija 4.0 za države regiona, okvir i struktura.
  • Cjeloživotno učenje sa aspekta Industrije 4.0.
  • Industrija 4.0 i razvoj privatnog preduzetništva.

Pored moderatora u diskusiju se uključio veliki broj prisutnih. Posebno izdvajamo diskusije prof. dr Dečana Ivanovića i prof. dr Radoša Bulatovića iz Podgorice, prof. dr Zdravka Bijelića iz Novog Sada i prof. dr Vojislava Miltenovića iz Niša. U diskusiju se putem skype-a direktno iz Ostina, SAD uključio prof. dr Dragan Đurđanović. U diskusiji je učestvovalo i nekoliko studenata.

Osnovni zaključci sa Panela su da iako zemlje regiona polako gube bitku što se tiče industrijske proizvodnje, pogotovo kada je u pitanju proizvodnja u visokim i srednjim serijama, Industrija 4.0 pruža novu šansu za razvoj, pogotovo u oblastima razvoja proizvoda i tehnologija u kojima se ugrađuje veliki procenat znanja. Zemlje regiona uvodeći koncept Industrije 4.0 se moraju oslanjati na nova znanja i mlade ljude. Smatra se da mladi imaju sposobnosti, samo im treba pružiti šansu.