Obavještenje Etičkog odbora

Vijeće Etičkog odbora Univerziteta Crne Gore, kojim je predsjedavao doc. dr Božidar Popović, rješavajući u predmetu protiv dr Duška Bjelice, redovnog profesora Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje Univerziteta Crne Gore, zbog kršenja Etičkog kodeksa Univerziteta Crne Gore, postupajući po Prijedlogu za pokretanje postupka pred Etičkim odborom Univerziteta Crne Gore, br. 01/12-2165/1 od 07.07.2021. godine, koji je Etičkom odboru podnijela NVO „Centar za građansko obrazovanje” donijelo je rješenje da je prof. dr Duško Bjelica odgovoran što je:

• U periodu od 13.11.2019. do 03.02.2020. godine, djelovao zloupotrebom pozicije autoriteta u cilju stvaranja povlašćene pozicije pojedinca, na štetu profesionalnih kriterijuma i posredno iskorišćavao studente, na način što je tražio od studenata da ga u svojim radovima obavezno citiraju, sve u cilju sticanja lične koristi za obezbjeđivanje većeg broja citata, a za koji se, na Univerzitetu Crne Gore, isplaćivala posebna naknada, čime je prekršio stav 5 Osnovnih odredbi, član 1 stav 2, član 1 stav 4, član 1 stav 5 [Neprihvatljiva je bilo koja vrsta djelovanja (lobiranje, zloupotreba pozicije autoriteta i sl) u cilju stvaranja povlašćene pozicije pojedinaca ili grupe na štetu profesionalnih kriterijuma], član 1 stav 6, član 1 stav 9, član 1 stav 11, član 1 stav 13, član 1 stav 14, člana 1 stav 16, član 2 stav 1, član 2 stav 5, član 2 stav 18, član 3 stav 5 , član 3 stav 6 i član 5 stav 3, Etičkog kodeksa,

zbog čega mu je na osnovu odredbi člana 12 i člana 17 Etičkog kodeksa, Vijeće Etičkog odbora, nakon pažljive i savjesne ocjene svih provedenih dokaza, pojedinačno i u njihovoj međusobnoj povezanosti, dovodeći ih u vezu sa navodima iz Prijedloga i odbranom lica protiv koga je pokrenut postupak, na nesumnjiv način, utvrdilo da je prof. dr Duško Bjelica, počinio povrede Etičkog kodeksa Univerziteta Crne Gore, i Rješenjem br. 01/12-2165/10 od 19.11.2021. godine, mu izreklo: Javnu osudu, sa objavljivanjem u Biltenu Univerziteta Crne Gore.