Erasmus + program doprinio internacionalizaciji Univerziteta Crne Gore




Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore

Univerzitet Crne Gore nastoji da unaprijedi akademsku ponudu kroz akreditaciju interdisciplinarnih studijskih programa i proširivanje ponude postojećih programa na engleskom jeziku, vođen upravo onim  vrijednostima koje i Erasmus+ program promoviše. To je kazao rektor Univerziteta Crne Gore  prof. dr Vladimir Božović na danas održanom informativnom danu o Erasmus + programu u Rektoratu UCG, u organizaciji nacionalne Erasmus + kancelarije.

„Takođe, jedan od prioriteta biće i jačanje inkluzivnosti i obezbjeđenja kvalitetnog obrazovanja za što šire kategorije društva. Vjerujemo da ćemo u redovnom periodu, koristeći sve mogućnosti Erasmus+ programa, zajednički rasti, promovišući obrazovanje, nauku i kulturu kao pokretače značajnih i pozitivnih društvenih promjena“, kazao je rektor Božović.

On je istakao da su projekti koji se finansiraju iz ovog programa dali doprinos internacionalizaciji Univerziteta Crne Gore kroz projekte izgradnje kapaciteta , razmjene studenata i osoblja, Žan Mone i drugih programa u kojima organizacione jedinice UCG aktivno učestvuju.   

„Ponosni smo što smo dio vrlo uspješne, a za nas posebno važne i korisne Erasmus + porodice“, poručio je rektor Božović.

Generalni direktor Direktorata za nacionalne i EU naučne programe u Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta dr Branko Bulatović kazao je da je Erasmus + program bio snažna podrška visokom obrazovanju u praćenju evropskih trendova.

„Ono što je novina u aktuelnom pozivu za Erasmus + je i izgradnja kapaciteta u stručnom obrazovanju, tako da će i javne i privatne institucije Crne Gore koje realizuju stručno obrazovanje moći da se prijave sa projektnim idejama. Prioritet će, što se tiče Zapadnog Balkana, biti na mobilnosti učenika i nastavnika, uukoliko doprinose ciljevima poziva“, naveo je dr Bulatović.

On je dodao da strateški okvir koji definiše prioritete za stručno obrazovanje u Crnoj Gori prepoznaje i mobilnost i definiše da škole treba osposobiti za korišćenje EU fondova, saradnju sa državama iz okruženja i Evrope u oblasti stručnog obrazovanja, te da podrži mobilnost nastavnika.

Šefica nacionalne Erasmus + kancelarije Vanja Drljević kazala je da su visokoškolske institucije u Crnoj Gori, u periodu od 2014. do 2020, učestvovale u 35 projekata u oblasti izgradnje kapaciteta u visokom obrazovanju, od kojih su sa osam koordinirale, a sa budžetom koji premašuje 23,4 miliona eura. Drljević je ocijenila da je to uspjeh sa kojim bi se mogle pohvaliti i veće države od Crne Gore.

Ona je navela da postoji ukupno 475 sporazuma međunarodne kreditne mobilnosti, kroz saradnju sa preko 200 univerziteta EU. Od značaja su, dodala je, i Žan Mone aktivnosti, a na ponos je što tri fakulteta Univerziteta Crne Gore, Pravni, Ekonomski i Filološki UCG učestvuju u njima.

„Naredna godina je ujedno i 35-godišnjica programa, a ono što obilježava novu fazu programa Erasmus+ 2021-2027, jeste utemeljenost na principima socijalne inkluzije, diverziteta, digitalizacije, zaštite životne sredine, borbe protiv klimatskih programa“

Novi Erasmus + program temelji se na principima Strategije obrazovanja do 2030, akcionog plana digitalizacije 2021-2027, Strategije EU za mlade i sport 2021-2024.   

Tokom info dana, pored emitovanja videa Udruženja alumnista Zapadnog Balkana, otvorena je diskusija o očekivanjima u novom ciklusu Erasmus + programa.  

Dokumenti



Ne propustite nijednu važnu vijest, pretplatite se na vijesti Akademski forum.