Predstavljeni načini sufinansiranja inovacione djelatnosti u 2022. godini




Predstavljeni načini sufinansiranja inovacione djelatnosti u 2022. godini

Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja u saradnji sa Privrednom komorom Crne Gore i Fondom za inovacije organizovalo je 6. juna info dan na kojem su se promovisale programske linije podrške u okviru Konkursa za sufinansiranje inovacione djelatnosti u 2022. godini. 

U okviru info dana, održana je promocija programske linije podrške Eureka projektima sa ciljem da se zainteresovani predstavnici privrede i univerziteta upoznaju sa benefitima, iskustvima i načinom učešća u ovom programu, za koji je ove godine opredijeljeno 120.000 eura. Crna Gora je postala punopravna članica programa 2012. godine, a za saradnju u sklopu ovog programa zaduženo je Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja Crne Gore.

Eureka je evropska mreža za finansiranje tržišno orijentisanih projekata istraživanja i razvoja s ciljem jačanja evropske konkurentnosti kroz podršku preduzetništvu, istraživačkim centrima i univerzitetima. Namjera ovog programa je da podstakne mala i srednja preduzeća na saradnju sa međunarodnim partnerima u pokretanju istraživačko-razvojnih i inovativnih aktivnosti, kao i na ulaganje u istraživanja i razvoj u cilju jačanja njihovog inovativnog kapaciteta.

Od važnijih karakteristika ovog programa mogu se navesti sljedeće:

  • Maksimalni intenzitet podrške po projektu iznosi 45.000 eura za tri godine (15.000 eura po godini);
  • Rok za prijavljivanje do 1. novembra 2022. godine, a za poziv koji se odnosi na Dunavski region do 30. juna;
  • Prijava se podnosi elektronski preko portala www.inovacije.gov.me;
  • Za kreiranje projekta mreže Eureka moraju postojati najmanje dva partnera iz dvije različite Eureka zemlje, a partneri mogu biti mala i srednja poduzeća, velike firme, istraživačke institucije i univerziteti;
  • Prednosti Eureke su visoki stepen fleksibilnosti, sloboda u formiranju partnerstava i „bottom-up approach“ tj. pristup predlaganja projektne ideje odozdo prema gore;
  • Za Eureku nije obavezno sufinansiranje od strane institucije iz Crne Gore, ali je poželjno jer evaluatori to cijene;
  • Među kriterijumima prihvatljivosti projekta posebno je važno da je glavni partner u Crnoj Gori - preduzeće ili naučno-istraživačka ustanova - upisan u Registar inovativnih organizacija, te da su partneri iz najmanje dvije različite zemlje sa statusom punopravnog članstva u EUREKA programu;
  • Pri ocjenjivanju naročito se obraća pažnja na stepen inovativnosti projekta, uticaj, izvrsnost, mogućnost transfera znanja i pristup novim tržištima, budžet i finansijska sposobnost partnera;
  • Detaljne informacije i formluari mogu se pronaći na portalu www.eurekanetwork.org.

Mreža nacionalnih koordinatora projekata nudi savjete i podršku u traženju projektnih partnera, pokretanju projekta, izradi predloga Eureka, pronalaženju sredstava i svih drugih projekata i srodnih pitanja. Mreža takođe promoviše rezultate projekta kada proizvod istraživanja stigne na tržište. Počevši od narednog mjeseca, novi nacionalni koordinator projekta biće Aleksandra Mugoša.

Programska linija za Eureku dio je javnog konkursa za sufinansiranje inovacione djelatnosti, za koju je ove godine izdvojeno ukupno 120.000 eura. Tu su 45.000 eura za tekuće projekte i 30.000 € za nove, a ove godine osposobljeno je i 45.000 eura za finansiranje tri projekta unutar programske linije „Multilateralni Eureka poziv za Dunavski region“.

Pored promocije ove programske linije, održan je vebinar na temu podrške tradicionalnih linija ovog Konkursa u vidu podsticanja inovacione kulturestimulisanja razvoja pronalazaka i edukativnih programa u oblastima pametne specijalizacije, kao i nove linije podrške učešću u trećem stubu Horizon EU - Inovativna Evropa, ističući da je sveukupna podrška kroz mehanizam sufinansiranja inovacione djelatnosti najveća je do sada i iznosi 230.000 eura za 2022. godinu.



Ne propustite nijednu važnu vijest, pretplatite se na vijesti Akademski forum.