Učešće 59 eminentnih slavista Evrope na Njegoševim danima od 7. do 10. septembra




Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore

„Na devetom međunarodnom slavističkom skupu Njegoševi dani koji će se održati od 7. do 10. septembra 2022. godine u Centru za kulturu Tivat, učestvovaće 59 naučnica i naučnika (među kojima je sedam akademika) koji dolaze iz 13 zemalja Evrope, 27 gradova i sa 35 različitih naučnoistraživačkih i obrazovnih intitucija“. To je saopšteno na danas održanoj pres konferenciji u Rektoratu UCG povodom Njegoševih dana koje organizuju Studijski program za crnogorski jezik i južnoslovenske književnosti, Filološki fakultet i Univerzitet Crne Gore.

Predsjednica Upravnog odbora UCG prof. dr Rajka Glušica kazala je da Njegoševi dani sada već predstaljaju tradicionalnu naučnu i kulturnu manifestaciju i prepoznatljiv crnogorski naučni brend, a po rezultatima koji su do sada postignuti, ovaj naučni skup i Studijski program za crnogorski jezik i južnoslovenske književnosti čine čvrste temelje montenegristike.

„Do sada je odštampano osam Zbornika radova u kojima je na preko 4000 strana (4056) objavljeno 237 naučnih radova od kojih je 69 posvećeno Njegošu i njegovom djelu. Tih novih 237 bibliografskih jedinica predstavljaju veliki naučni doprinos i nezaobilaznu literatutu za sve one koji se bave Njegoševim djelom i naukom o jeziku i književnosti“, rekla je ona i dodala da je 2013. godine kada se slavilo 200 godina od Njegoševog rođenja, odštampan zbornik Njegošu u čast sa 40 radova o najvećem crnogorskom i južnoslovenskom pjesniku.

Predsjednica Organizacionog odbora prof. dr Tatjana Bečanović zahvalila se sponzorima koji su prepoznali Njegoševe dane kao veoma važan naučno-kulturni događaj.

„Upućujem zahvalnost Vladi Crne Gore, Morskom dobru, Opštini Budva, firmi Ad maind, Monteku, Nacionalnom parku Lovćen, i vrlo skromno Opštini Tivat i Centru za kulturu Tivat uzevši u obzir činjenicu da se manifestacija održava upravo u Tivtu“, dodala je profesorica Bečanović. 

Ona je istakla da se tema ovogodišnjeg skupa odnosi na antiratnu književnost i lingvistički aktivizam uz sekciju koja je, kao i svake godine, posvećena Njegošu i njegovom stvaralaštvu, kao i komunikaciji koju savremena književnost ostvaruje sa Njegoševim tekstovima.

 „Osim toga, smatrali smo da je za ovu godinu neophodno analizirati antiratni diskurs u književnosti i kuilturi, proučavamo ga i u umjetničkim i neumjetničkim tekstovima naročito zbog rata koji se odigrava na tlu Evrope. Upravo zbog toga veliki broj slavista prijavio je antiratnu temu i vidjećete koliko zapravo južnoslovenska književnost obiluje antiratnim stavovima“, objasnila je prof. dr Bečanović i najavila da ove godine u gostima dolaze tri značajna pisca, Aleksandar Gatalica, Renato Baretić i Tomislav Osmanli. Povodom 100 godina od rođenja makedonskog književnika i utemeljivača makedonskog jezika Blaža Koneskog, jedna naučna sekscija sa devet referata posvećena je njegovom djelu.

Dekan Filološkog fakulteta prof. dr Igor Lakić, govoreći o ovoj manifestaciji kao dobru društva, kulture i države, kazao je da Njegoševi dani treba da ostanu manifestacija iza koje će i u budućnosti čvrsto stojati Filološki fakultet i Univerzitet Crne Gore.

Ovogodišnji Njegoševi dani imaće i bogat kulturni program. Tako će na svečanom otvaranju biti organizovan koncert Kic pop hora, a nastupiće i profesori Muzičke akademije Miran Begić i Aleksej Molčanov. Na zatvaranju manifestacije, zainteresovani će moći da uživaju u predstavi „Crvena“ u režiji Danila Marunovića sa glumcima Branislavom Lečićem i Tomislavom Radosavljevićem.



Ne propustite nijednu važnu vijest, pretplatite se na vijesti Akademski forum.