Unapređenje digitalnih vještina studenata i međunarodne saradnje kroz projekat COWEB




Unapređenje digitalnih vještina studenata i međunarodne saradnje kroz projekat COWEB

Studenti Univerziteta Crne Gore će zajedno sa studentima Zapadnog Balkana imati priliku da budu dio inovativne pedagogije i nastave, te da unaprijede svoje digitalne vještine kroz učešće u međunarodnom projektu „Promovisanje i olakšavanje kolaborativnog virtuelnog međunarodnog učenja na visokoškolskim ustanovama Zapadnog Balkana“, pod akronimom COWEB.

Partner na ovom projektu je Rektorat Univerziteta Crne Gore, a predstavlja jedan od  14 projekata Univerziteta Crne, koji su dobijeni u okviru poziva novog ciklusa Erasmus + projekata izgradnje kapaciteta u oblasti visokog obrazovanja (CBHE) za 2021-2027.

Rezultati COWEB-a će imati značajan i dugoročan uticaj na ciljane visokoškolske institucije nakon projekta, smatra rukovodilac Kancelarije za projekte na Univerzitetu Crne Gore dr Srna Sudar, koja će ujedno i rukovoditi projektom.   

„Današnja globalna ekonomija zahtijeva visokoobrazovane građane koji posjeduju vještine na koje utiču trendovi razvoja informacionih i komunikacionih tehnologija (IKT), automatizacija, globalizacijske promjene, promjena radnog mjesta i povećana očekivanja poslodavaca. Digitalizacija se pokazala kao suštinska komponenta ovog proces transformacije“, kazala je Sudar.

Tendencija novih radnih koncepata su virtuelni prostori u kojima ljudi mogu raditi od kuće ili bilo kojeg drugog mjesta s Internet vezom.

„Inkluzivne inicijative za razmjenu znanja koje omogućavaju online platforme stimulišu inovacije i omogućavaju pojedincima i zajednici sa sličnim interesima da pronađu jedni druge i rade zajedno, što je postalo još izraženije tokom pandemije COVID-19“ , dodala je ona ukazujući da je za studente sve važnije da unaprijede svoju digitalnu kulturu i nauče nove vještine 21. vijeka. Na taj način se brzo proilagođavaju dinamičnom okruženju.  

COWEB će doprinijeti digitalnoj transformaciji, kao jednom od sveobuhvatnih prioriteta Evropske komisije. Osim unapređenja digitalne kulture, dva ključna koncepta ovog projekta su virtuelna mobilnost i virtuelna razmjena. Virtuelna mobilnost se definiše kao „upotreba informacionih i komunikacionih tehnologija (IKT) kako bi se ostvarile iste prednosti kao što bi se ostvarila fizička mobilnost, ali bez potrebe za putovanjem”. Ona se  fokusira se na saradnju obrazovnih institucija. U cilju postizanja ciljeva ovog projekta, pristupiće se virtuelnom kolaborativnom učenju (VCL), koji kombinuje fizičko prisustvo u učionici i potpuno onlajn  iskustvo. Virtuelno kolaborativno učenju Učenje (VCL) je projektno orijentisano i prvenstveno se bavi razvojem mekih vještina kao što je samoorganizacija, saradnja, digitalna i interkulturalna kompetencija, koje su centralne komponente vještina 21. vijeka.



Ne propustite nijednu važnu vijest, pretplatite se na vijesti Akademski forum.