Dr Nikola Bešić: Saradnja u nauci znači recipročnu pomoć država

Dr Nikola Bešić, istraživač i inženjer, pronašao je svoje istinsko ispunjenje u planinama, gdje se njegova strast za geologijom, kriosferom, meteorologijom i klimatologijom stapa s ljubavlju prema planinarenju. Rođen u Crnoj Gori, Bešić je svoj akademski put započeo diplomiranjem na ETF-u Univerziteta Crne Gore prije nego što je nastavio svoje obrazovanje u Francuskoj, gdje se njegova karijera dodatno oblikovala.

Tokom međunarodnog simpozijuma „Dani dijaspore i prijatelja Crne Gore“ koji je održan u oktobru na Univerzitetu Crne Gore, Bešić se predstavio naučnicima predavanjem o teledetekciji, a Mii Kružić studentkinji master studija na Fakultetu političkih nauka u razgovoru pojasnio da je to „osmatranje Zemlje nekim super-očima“. Govorio joj je i o pravilima igre naučnog svijeta, ali se i dotakao male serije članaka o klimatskoj krizi čiji je i kooautor. Naglasio je i da se mora više pažnje posvetiti klimatskim promjenama u Crnoj Gori, te poručio da se za bavljenje naukom mora posjedovati određena doza "ludila" i slobode, jer nauka, prema njegovim riječima, ima umjetnički element.

Foto: privatna arhiva