Profesor Sergej Đuranović: Popularizacija nauke teba da počne u osnovnoj školi

Profesor Sergej Đuranović, koji je prije 22 godine napustio Crnu Goru zbog izazova u zapošljavanju nakon završetka školovanja, danas je ugledni profesor biohemije na Vašington univerzitetu u St. Louis-u. Njegova strast prema naučnom istraživanju nije oslabila tokom godina, a različite institucije poput Džons Hopkinsa i Maks-Plank Instituta pružile su mu priliku da se posveti onome što voli. Za Đuranovića, ova profesionalna putanja predstavlja spoj njegovog hobija i izvora prihoda, stavljajući ga u idealnu poziciju strastvenog istraživača i predavača.

Profesor Đuranović je bio jedan od učesnika na međunarodnom simpozijumu "Dani dijaspore i prijatelja Crne Gore", održanom u oktobru na Univerzitetu Crne Gore. U intervjuu koji je vodila Kristina Radović, studentkinja druge godine master studija na Fakultetu političkih nauka, Đuranović je istakao svoje uvjerenje da Crna Gora posjeduje značajan potencijal u oblasti nauke, te naglasio da je ključno započeti proces popularizacije nauke već u osnovnim i srednjim školama, vjerujući da unapređenje naučnog duha u tim fazama obrazovanja igra ključnu ulogu u daljem razvoju zemlje.