Univerzitet Crne Gore raspisao konkurs za kraće istraživačke boravke u inostranstvu

Univerzitet Crne Gore već drugu godinu zaredom objavljuje interni poziv za dodjelu stipendija mladim istraživačima za organizaciju istraživačkih boravaka u inostranstvu. Istraživačke stipendije su dio programa usmjerenog ka razvoju nauke i usavršavanju sopstvenih kadrova na Univerzitetu Crne Gore, posebno kada govorimo o jačanju kompetencija mladih istraživača i kontinuiranom podizanju kvaliteta naučnoistraživačkog rada.

Univerzitet će podržati istraživačke boravke za deset mladih istraživača (aplikanata) na renomiranim visokoobrazovnim, naučnoistraživačkim institucijama u Evropi ili visoko razvijenim kompanijama koje u svom sastavu imaju razvojno-istraživačke centre.

Za istraživačke boravke mogu aplicirati:

• Studenti doktorskih studija na UCG koji nisu u radnom odnosu i nisu korisnici drugih stipendija za doktorske studije,
  • Saradnici u nastavi - studenti doktorskih studija[1],
  • Saradnici u nastavi sa doktoratom (ekvivalentno za saradnike u istraživanju odnosno istraživačke pozicije na UCG) i nisu korisnici drugih stipendija za doktorske studije.

Ostale informacije su dostupne u tabeli:

Dužina istraživačkog boravka:

Najmanje jedan mjesec

Host institucije

Prednost će imati institucije većeg renomea, na primjer institucije sa Šangajske liste

Broj pozicija

Iznos stipendije

2500 neto (bez obzira na dužinu boravka).

Iznos podrazumijeva pokrivanje putnih troškova, smještaj i troškove života

Krajnji rok za podnošenje aplikacije

15. 5. 2024.

Krajnji rok za završetak istraživačkog boravka

28. 2.2025.

Postupak za apliciranje

Obavezna dokumenta za apliciranje uključuju:

1. Motivaciono pismo, uključujući kontakt informacije aplikanta (najviše jedna A4 strana),
  2. Ispunjen obrazac aplikacije[2] (prednost će imati detaljnije i kvalitetnije popunjene aplikacije),4
  3. Pozivno pismo od institucije domaćina,
  4. CV (najviše tri A4 strane),
  5. Sažetak rezultata magistarske odnosno doktorske teze (najviše jedna A4 strana),
  6. Ovjerena kopija/e diploma/uvjerenja
  7. Prepis ocjena za sve prethodno završene nivoe studija,
  8. Dokaz o poznavanju engleskog jezika ili jezika koji je u zvaničnoj upotrebi u zemlji institucije domaćina,
  9. Dokaz da aplikant nije u radnom odnosu (osim za saradnike sa UCG),
  10. Potpisana izjava o eventulanom ranijem korišćenju mobilnosti tokom doktorskih studija (ili tokom saradničkog angažovanja sa diplomom doktorskih studija).

Materijali navedeni pod tačkama 1-5 trebaju biti dostavljeni na engleskom jeziku.

Evaluaciju i rangiranje pristiglih prijava vrši Naučni odbor Univerziteta Crne Gore. Prijave se salju elektronskom poštom na adresu: naucniodborucg@ucg.ac.me

Nepotpune i neblagovremene aplikacije neće biti razmatrane.

Prednost će imati kandidari koji do sada nisu bili korisnici ove stipendije za usavršavanje mladih istraživača Univerziteta Crne Gore.

Odluku o dodjeli stipendije donosi Rektor UCG, uz prethodno dostavljen predlog Naučnog odbora.

[1] Saradnici angažovani na Univerzitetu Crne Gore, a koji su studenti doktorskih studija u oblastima za koje ne postoje doktorske studije na Univerzitetu Crne Gore, ne mogu aplicirati za boravak na instituciji na kojoj imaju status studenta doktorskih studija.

[2] Aplikaciona forma u prilogu Programa