Odgođen istorijski muzičko-scenski spektakl u čast jubileja Univerziteta Crne Gore




Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore

Premijera operske predstave “Jedino lice sreće” odgođena je zbog bolesti izvođača, saopšteno je iz Kraljevskog pozorišta “Zetski dom”.  Kako su naveli o naknadnom terminu izvođenja javnost će biti blagovremeno obaviještena.

Probe za opersku predstavu „Jedino lice sreće“ u koprodukciji Univerziteta Crne Gore i Kraljevskog pozorišta „Zetski dom“ na Cetinju, rađene po idejnom konceptu i muzičkoj dramaturgiji profesorice Fakulteta dramskih umjetnosti Sare Vujošević-Jovanović, počele su na Cetinju, gdje će se i održati premijera 14. septembra.

Riječ je o istorijskom muzičko-scenskom projektu koji u čast jubileja, 50 godina od osnivanja Univerziteta Crne Gore i 140 godina od postavljanja kamena temeljca Kraljevskog pozorišta „Zetski dom“ i, spaja tri žile kucavice umjetnosti i kulture u Crnoj Gori: profesore, studente i alumniste Fakulteta dramskih umjetnosti, Fakulteta likovnih umjetnosti i Muzičke akademije sa Cetinja.

Inicijativa u okviru projekta ima izuzetan značaj jer po prvi put ujedinjuje napore profesora, alumnista i studenata svih cetinjskih fakulteta Univerziteta Crne Gore. Ova umjetnička sinergija stvara scensko-muzički dijalog koji za rezultat ima svojevrsnu premijernu operu jednočinku crnogorskog akademskog stvaralaštva. Projekat “Jedino lice sreće“ predstavlja omaž braći Hajdn, vješto povezujući fragmente kantate “Ovacije“ i djelove poznatih simfonija starijeg, planetarno poznatog kompozitora Franca Jozefa Hajdna, sa izuzetnim muzičko-scenskim ostvarenjem – njemačkom komičnom operom “Kontrabasista iz Vergla“ koju je komponovao njegov mlađi brat Johan Mihael Hajdn.

Ova operska predstava otvara put spajanju uzvišene muzičko-filozofske misli iz kantate “Ovacije“ F. J. Hajdna sa svakodnevnim scenama iz komične opere (zingšpila) J. M. Hajdna, čime se predstava oblikuje kao cjelovito muzičko-scensko djelo.

Za idejni koncept i muzičku dramaturgiju ove operske predstave pobrinula se Sara Vujošević Jovanović, prof. sa Fakulteta dramskih umjetnosti, dok je za režiju zadužena Minja Novaković, alumnista Fakulteta dramskih umjetnosti.

Scenografija je povjerena profesorima i studentima studijskog programa Vajarstvo sa Fakulteta likovnih umjetnosti. Na projektu rade profesori Željko Reljić i Adin Rastoder, zajedno sa studentima Milutinom Kasomom, Evgenijom Popović, Ivom Tripković, Vasilijem Anđušićem, Bobanom Vlahovićem.

Takođe, na izradi scenografije je radio i poznati umjetnik iz Srbije, Milan Marković. Operski solisti su Sara Vujošević Jovanović (sopran) i Dimitrije Grinih (bariton), a dirigent je Aleksej Molčanov, prof. sa Muzičke akademije, Cetinje.

Sastav orkestra čine profesori, alumnisti i studenti Muzičke akademije sa Cetinja, kao i istaknuti umjetnici izvođači iz Rusije i Ukrajine: Marija Lazuka i Tanja Bogdanović (violine), Gljeb Bednjakov (viola), Vladimir Stoljetov/ Teodora Uskoković i Maja Antić (violončela), Aleksandra Trifunović (kontrabas), Dijana Orlandić (flauta), Mikola Gorbenko (oboa), Nikola Kovačević (horna), Anica Bulatović (truba), Aleksej Molčanov (čembalo I), Anja Abramović-Vujović (čembalo II), pod budnim okom umjetničkog rukovodioca kamernog orkestra: Tanje Bogdanović. Notografi su Georgij Solomatin i Vasilije Vujadinović.

U ovoj jedinstvenoj operskoj predstavi učestvuju studenti i alumnisti sa Fakulteta dramskih umjetnosti, sa studijskog programa Gluma, iz klasa profesora Branimira Popovića i Branislava Mićunovića: Kristina Mrkić, Iskra Zeković, Darija Pravilović, Marija Vujović, Aleksa Balević i Luka Stanković.

Za koreografiju i scenski pokret zadužena je Tamara Vujošević-Mandić, dok je kostimograf Jelena Roganović. Izvršni producent je Ognjen Savić.

Premijerno izvođenje operske predstave „Jedino lice sreće“ zakazano je za 14. septembar u Kraljevskom pozorištu „Zetski dom“, dok je reprizno igranje u Podgorici predviđeno u oktobru. Partneri na projektu su: Opština Budva, Delegacija Evropske unije u Crnoj Gori, Evropska kuća, NLB banka, Atelier ‘JR’, Atena Bohor i VHM Solutions.



Ne propustite nijednu važnu vijest, pretplatite se na vijesti Akademski forum.