Pomorstvo zahtijeva znanje, čvrstu volju i snagu

Kako da se budući pomorci, studenti Pomorskog fakulteta Univerziteta Crne Gore pripreme za život na brodu, počev od intervjua, pisanja biografije do  poslovnih zaduženja i suočavanja sa rizicima pitali smo za naš sajt kapetana Bora Lučića, koji je nedaImagevno na tu temu, održao predavanje na fakultetu.Pomorski fakultet ima dugu saradnju sa Kapetanom Lučićem  kroz angažovanje u nastavi, praktične vježbe iz sigurnosti na moru i seminare o ukrcaju i životu pomoraca na brodu. Lučić je potpredsjednik Pacifičke pomorske asocijacije i autor priručnika STCW 2010 "Manila amandmani – primjena konvencije u praksi" i "Organizacija obuke pomoraca".

Za naš sajt, on govori o ključnim porukama koje je prenio i studentima ovog fakulteta.

Kapetane Lučiću,  koji su to kvaliteti i kapaciteti koji jednog maturanta mogu da opredijele za studije na Pomorskom fakultetu i budući rad na brodu ?

Prevashodno, mlad čovjek treba da razumije pomorstvo kao profesiju, šta ono omogućava ali i šta zahtjeva. Nažalost, poslednjih godina mladi ljudi se odlučuju za profesiju pomorca rukovodeći se u većini slučajeva finansijskim razlozima, koji mada jesu bitni mogu lako da zavaraju mladog čovjeka. Pomorstvo je profesija koja zahtjeva pored znanja, i jaku želju za upoznavanjem novih stvari, ljudi i mjesta, kao i čvrstu volju i mentalnu snagu. Budući pomorac mora da u sebi ima i dozu avanturizma, jer more je sve osim predvidljivo i lako za život. Ukratko, budući pomorac mora da ima jaku volju, da voli more i pomorski način života i da ima želju za novim. To su vrline koje su krasile generacije naših pomoraca koji su osvajali morske pučine vjekovima.

Kako da se svršeni studenti pripreme za intervju sa potencijalnim poslodavcem? Šta čini sistem provjere znanja i kako da studenti, kroz biografiju, najbolje predstave sebe?

Ovo je opširna tema ali ću probati u par riječi da je približim studentima. Bilo da se studenti javljaju na intervju na osnovu oglasa ili konkursa ili da apliciraju na „neviđeno“, prevashodno je potrebno da budu dobro upućeni u zahtjeve za taj posao koje brodarska kompanija traži ili može da traži, a potom i koliko su oni sposobni da ispune te zahtjeve. To je polazna osnova pripreme za intervjue – razumjeti tačno tražene zahtjeve i pripremiti sebe da ubijedimo poslodavca da sam baš ja taj koji može odgovoriti tim zahtjevima, bilo svojim znanjem, diplomama ili prethodnim iskustvom. Takodje je veoma bitno da sa sobom ponesete sva potrebna dokumenta, koja su uredno složena i da se obučete pristojno i adekvatno za tu priliku.

Provjere znanja su postale uobičajeni dio intervjua i one se obično vrše putem raznih kompjuterskih testova sa pitanjima koji imaju više ponudjenih mogućnosti za odgovor. Danas je najpoznatiji takav test SEAGULL CES test, ali mnoge brodarske kompanije imaju razvijene i svoje interne programe, ali su svi oni u osnovi slični. Pomorac može izabrati test adekvatan za poziciju na brodu za koju aplicira i program generiše svaki put novi set pitanja iz svoje baze pitanja tako da je vrlo teško „prevarom“ pobijediti program. Pored testova znanja, za koje pojedine brodarske kompanije organizuju i pripreme prije samog polaganja, takođe je danas dosta rasprostranjen i test engleskog jezika, takozvani Marlin test, koji je takođe urađen na bazi kompjuterskog programa. Image

Prilikom pisanja biografije potrebno je pratiti uobičajenu praksu za njihovo pisanje, raditi ih u Word programu bez tabela, i ono najvažnije, na samom početku biografije, u par rečenica morate navesti ono najbitnije o sebi, jer će te time zadržati pažnju onog koji će čitati i ocenjivati Vašu biografiju. Treba izbeći bilo kakvu vrstu „samohvalisanja“ i umjesto navoditi da ste Vi odličan menadžer, kao primjer možete reći da ste Vi menadžer koji je ostvario odlične rezultate na prethodnim poslovima, kao npr. na vašem prethodnom poslu kada ste godinu završili sa odličnim finansijskim uspjehom. Kao i sama priprema intervjua, i samo pisanje biografije je potrebno prilagoditi zahtjevima posla za koji aplicirate, odnosno istaći one bitne stvari.

Šta je presudno za dobru organizaciju ljudskih resursa na brodu?

Kvalitetna i dobro obučena posada i sistem kvaliteta (ISM) koji je adekvatno urađen za taj brod. Samo dobro uigrana, obučena i spremna posada može odgovoriti današnjim zahtjevima struke, i zato brodarske kompanije sve više ulažu u trening i obuku posade, a takođe postaju i sve zahtjevnije u izboru posade za svoje brodove.

Koji su rizici sa kojima se pomorci suočavaju prilikom ukrcaja? Šta im savjetujete, kako da ih riješe?

Rizika ima više, ali uvijek je najbitnije misliti na sopstvenu sigurnost, i prilikom putovanja, ali i tokom boravka na brodu, gdje pored sopstvene sigurnosti, vi morate misliti i na društvenu odgovornost. Samo pomorac koji ima potrebno znanje i koji svoj posao shvata ozbiljno i tako se za njega i priprema može računati na sigurnost, ne zaboravljajući da more uvijek može da ponudi novi problem. Dokumenta uvijek treba nositi sa sobom tokom putovanja, u ručnom prtljagu. Treba se pripremiti za putovanje, upoznati se sa planom putovanja, letovima, vremenom između letova, a takođe i povesti računa šta jedemo i pijemo tokom putovanja. Potrebno je imati sve detalje o agentu koji će nas sačekati na našem odredištu, kao i svu potrebnu dokumentaciju(vize, ovlašćenja i slično). Uvijek se treba raspitati šta se može unijeti u neku zemlju, da ne bi ste doživjeli neprijatnosti.

Kada se maturant opredijeli za Pomorski fakultet u Kotoru, kakav zapravo put on bira?

Put pun neizvjesnosti, ali i avanture, život pun doživljaja sa dosta odricanja, ali i ljepote. More i brod znaju da budu teški, ali i da nagrade za sav trud i nevolje. I jedno je sigurno: svako slijedeće jutro donijeće vam nešto novo.