Čestitka rektora Univerziteta Crne Gore povodom Međunarodnog dana studenata

Rektor Univerziteta Crne Gore prof. dr Danilo Nikolić uputio je čestitku studentima Univerziteta Crne Gore povodom Međunarodnog dana studenata, a koju prenosimo u cjelosti:

Dragi studenti,

Međunarodni dan studenata ove godine obilježavamo u uslovima kada se cijeli svijet, pa i Crna Gora, suočava sa ekstremnim posljedicama pandemijskog širenja virusa. Pandemija, koja predstavlja planetarni problem, stavila je u iskušenje mnogo razvijenije zemlje od Crne Gore, te pokrenula cjelokupnu civilizaciju u cilju blagovremenog, tačnog, naučnoistraživački dokazanog odgovora na posljedice koje izaziva i postavila u prvi plan pitanja od vitalnog značaja za dalje funkcionisanje svih zemalja i naroda uopšte.

Podstaknuti navedenim, a zahvaljujući preporukama dobijenim od relevantnih institucija, svoj rad tokom većeg dijela ove godine većina visokoobrazovnih institucija svijeta, pa i Univerzitet Crne Gore, usmjerio je na zaštitu zdravlja studentske populacije. S tim u vezi, i pored velikih poteškoća sa kojim smo se svi susreli, stvorili smo mogućnost da na adekvatan način realizujemo nastavne programe uz korištenje novih tehnologija i odgovoran pristup i studenata i profesora. Iznenadno uvođenje učenja na daljinu koje je uslovilo da većina viskoobrazovanih ustanova širom svijeta svoje programe „presele“ u virtuelan svijet, pokazao je ogroman značaj vas mladih, edukovanih, ljudi koji su uz upotrebu savremenih trendova nauke i tehnologije omogućili da se u tom sistemu ne osjećaju ogromne posljedice koje su otežale rad i funkcionisanje cijelog svijeta.

Dragi studenti, ovo je dan koji uvijek treba da vas podsjeća da ste tu između ostalog i da sačuvate neprolazne vrijednosti i važnosti odbrane slobode i slobodne misli u cilju izgradnje boljeg i savremenijeg društva. Ovo posebno dolazi do izražaja u teškim vremenima, a ovo zaista jeste takvo. Možemo biti zadovoljni što smo se svi u ovakvom periodu uspjeli prilagoditi i u isto vrijeme očuvati posvećenost našim zajedničkim ciljevima.

Studentsko doba je svako jedan od najljepših perioda života. Ono sa sobom nosi mladost, prijateljstvo, entuzijazam, velike planove i ideje. Sve to postaje još mnogo ljepše ako čovek studira i uči ono što voli i pri tome bude još u tome i uspješan. U vašim redovima nalazi se buduća intelektualna elita, stručnjaci koji mogu biti poznati i priznati ne samo u Crnoj Gori već i šire ili oni koji će na ovaj ili onaj način uticati na dalji tok razvoja društva uopšte. Nastavite da koračate putevima velikih ljudi nauke! Svakako, Univerzitet Crne Gore će vam u tome pomoći. U to ime čestitam vam Međunarodni dan studenata.

Medijske objave: