Održan vebinar na temu otkrivanja plagijata

Softveri za otkrivanje plagijata jednako brzo napreduju kao i ljudi koji plagiraju, međutim, postojanje ograničenja pri upotrebi istih sprečava nas da se u potpunosti oslonimo na njihove rezultate, zaključak je vebinara o otkrivanju plagijata održanog putem Zoom platforme.

Glavna govornica na vebinaru, predstavnica Međunarodnog instituta za istraživanje i djelovanje protiv akademske prevare i plagijarizma - Univerziteta u Ženevi, Mišel Bergada (Michelle Bergadaà) govorila je o koracima pri utvrđivanju plagijata, biranju uzoraka i formiranju komparativne tabele pri utvrđivanju ovog prevarnog ponašanja, kao i o postojanju ograničenja tokom upotrebe softvera.

Bergada je kroz primjere radova studenata i profesora u kojima je otkriven plagijat detaljnije objasnila svrhu upotrebe softvera za otkrivanje plagijata kao i metode koje se koriste.

Na kraju seminara, prisutni su postavljali pitanja na datu temu i na taj način otklonili sve nedoumice koje su do sada imali.

Podsjećanja radi, vebinar je organizovan od strane Programske kancelarije Savjeta Evrope.