Erasmus + priče studenata o Njemačkoj i Sloveniji

Kako izgleda kada studirate u drugoj zemlji,  u okviru Erasmus plus programa, ispričali su nam slikom i riječju studenti Univerziteta Crne Gore koji su trenutno na razmjeni u okviru Erasmus + programa.

Nataša Glogovac, student je Filološkog fakulteta, na prevodilaštvu za engleski  i ruski jezik. Na razmjeni je u Njemačkoj, u Sarlandu.„Tek kada sam stigla sam postala svjesna kakvu sam priliku dobila“, kaže Nataša. Studiranje u Njemačkoj, putovanja, posjete većim evropskim gradovima, nova poznanstva, navodi ona.

Po dolasku u Sarland, nije sve odmah išlo glatko i prvi utisci nisu bili najbolji.

„Prvi put sam se odvojila na duži period od porodice, tako da sam bila pomalo usamljena. Nisam znala jezik. Nisam mogla da se sporazumijem. Međutim, kako je vrijeme prolazilo upoznala sam dosta ljudi koji su bili voljni da mi pomognu u bilo kojim situacijama, kao što je registracija u opštini ili otvaranju bankovnog računa“, ispričala nam je Nataša.

Nataša kaže da je u Njemačkoj sazrela, naučila da bude samostalna i da organizuje svoje vrijeme kako bi mogla i da uči i da putuje. „Sigurno neću zaboraviti ljude koje sam upoznala, druženja, zajednička putovanja i izlete, kao ni neke od istaknutih profesora, čija predavanja i seminare pratim“.

Njen uspjeh na studijama, tvrdi Nataša, bio je ulaznica za Erasmus plus program, tako da se rad isplatio. Zašto Erasmus plus program? Zato što, kaže Nataša, nudi dobar izbor renomiranih fakulteta, mogućnosti putovanja,  a nakon studija može da bude konkurentna na tržištu. Ono što nije očekivala  su besplatni kursevi jezika za koje dobija diplomu i povlastice koje ima kao ERASMUS+ student.

Isidora Drašković, student germanistike, na razmjeni u Sarlandu, misli da je dobila šansu da bude dio Erasmus programa zato što je bila jako motivisana.

„Motivaciono pismo odradilo je najveći dio posla. Preporučila bih da ne mislite da nemate šansu, ako nemate najbolje ocjene – one jesu veliki plus, ali nisu presudne, i da se svojski potrudite da stavite na papir svoju motivaciju za razmjenu“, uputila je Isidora svoju poruku studentima.

Nenad Bauk, na razmjeni u Sloveniji, doživio je Erasmus plus program razmjene kao dobru priliku za interakciju sa studentima i profesorima  koji dolaze iz raznih zemalja Evropske Unije.

„Unaprijediću svoju magistarsku tezu, i kroz komunikaciju unaprijediti znanje stranog jezika“, smatra Nenad. Čim je došao u Sloveniju bilo je jasno da neće trebati dug period na adaptaciju u novom okruženju, „jer su ljudi ljubazni i čine sve kako bih se što bolje osjećao ovdje“.

Njegova poruka studentima koji razmišljaju o ovom programu je: „Ovo je dobra mogućnost za sticanje novih znanja iz oblasti za koju su zainteresovani, kao i za dalji razvoj vaše karijere, i svakako treba da pokušate.