Sve čari Erasmus+ avanture u priči studentkinje iz Splita

„Susret sa raznim kulturama, ljudima, vjerama, rasama je ono što svakoj mladoj osobi otvorenog uma treba. I istina je, koliko god drugačiji bili, na kraju se uvijek savršeno razumijemo i dogovorimo“, riječi su studentkinje III godine Ekonomskog fakulteta u Splitu, Mihaele Hrstić koja je posredstvom Erasmus+ studentske mobilnosti semestar provela na Ekonomskom fakultetu Univerziteta Crne Gore.

Ljubav prema Crnoj Gori i želju da provede određeni period imala je još odavno i na kraju je, kako navodi, u avanturu zvanu Erasmus+ Montenegro krenula sa drugaricom Julijom.

ImageLjudi na Univerzitetu Crne Gore su, kaže ona, prijateljski nastrojeni prema stranim studentima, a u takvoj atmosferi joj nije palo teško rješavanje studentskih obaveza.

„Od prvog dana dočekane smo uz srčanu dobrodošlicu od nepoznatnih ljudi koji su pružili puno ljubavi, pomoći, dobre volje. Znate onu uzrečicu feels like home, eto doslovno tako, od prvog do posljednjeg dana. Svakim danom sve više pozitivno iznenađena i nakon šest mjeseci sa sigurnošću mogu reći za Crnu Goru da je drugi dom jer zaista i jeste“, kaže Mihaela i dodaje da je posebno raduje dolazak članova Buddy mreže sa UCG-a na razmjenu u Splitu.

Pored toga što su joj fakultetske obaveze bile na prvom mjestu, Mihaela je sa koleginicom Julijom uspjela obići dosta zanimljivih lokacija u Crnoj Gori i okruženju.

"Kada bi obavile sve obaveze sa fakulteta, slijedio bi „olovka-papir sistem“ i ispis svih lokacija gdje ćemo i kada. Činjenica je da smo mi na razmjenu došle Smart Fortwo autom tako da je prioritet bio ubaciti kofere u gepek i krećemo. Obišle smo  cijelu Crnu Goru, Albaniju, stekle toliko prijateljstava, u budućnosti, vjerovatno, i poslovnih kolega, mnoštvo uspomena, smijeha, jednostavno stvari koje se ne mogu mjeriti nikakvim novcem", opisuje Mihaela.

Odabir mobilnosti dodatno je izgradio kao osobu u nekom posebnom smjeru.

"Od svog dolaska vodim se parolom voli svoje, poštuj tuđe i mogu vam reći da boljeg recepta za sreću nema. Ja odlazim nazad u svoju domovinu bogatija za mnoštvo životnih prijateljstava, lijepih iskustava i budućih poslovnih saradnji! Tako da dragi studenti, kofer u rukice i krenite, vrijeme ne čeka nikoga, pa neće ni vas. Koliko god naučite iz knjige, tri puta više ćete naučiti iz života i od ljudi u vašoj okolini. Postavite sebi cilj, ohrabrite se i vjerujte da nećete zažaliti nijednog trenutka... možda hoćete, onoga kad budete trebali krenuti nazad kući, kao ja", poručuje studentkinja.