Konstitutivni sastanak Savjetodavnog odbora Evropskog društvenog istraživanja u Crnoj Gori održan je 20. marta na Fakultetu političkih nauka, Univerziteta Crne Gore.

Na inicijativu Ministarstva nauke, Crna Gora je u oktobru 2018. godine pristupila Evropskom društvenom istraživanju ESS (https://www.europeansocialsurvey.org/). ESS je teorijski i metodološki najsveouhvatnije međunarodno istraživanje u oblasti društvenih nauka. Istovremeno, to je i jedino društveno istraživanje koje se sprovodi u okviru ERIC-a i pod pokroviteljstvom Evropske komisije. Dodjeljivanjem statusa države posmatrača Crna Gora je dobila svoje mjesto u okviru ovog važnog naučnog poduhvata, čije su tehničke i metodološke pripreme uveliko u toku. Istraživanje sprovodi tim sa Fakulteta političkih nauka Univerziteta Crne Gore.

Savjetodavni odbor Evropskog društvenog istraživanja u Crnoj Gori čine: prof. dr Maja Drakić Grgur, predsjednica Centra mladih naučnika Crnogorske akademije nauka i umjetnosti, prof. dr Radislav Jovović, rektor Univerziteta Mediteran, prof. dr Vesna Karadžić, Ekonomski fakultet, Univerzitet Crne Gore, Nataša Komnenić, zamjenica generalnog sekretara Skupštine Crne Gore, Zorka Kordić, pomoćnica generalnog sekretara Vlade, Generalni sekretarijat Vlade, Sektor za praćenje usklađenosti i praćenje sprovođenja strategija kojima se utvrđuju javne politike, prof. dr Jovan Mirković, Fondacija za promovisanje nauke PRONA, dr Marija Orlandić, Fakultet za međunarodnu ekonomiju, finansije i biznis, Fakultet za informacione sisteme i tehnologije, Univerzitet Donja Gorica, Tatjana Piperović, urednica u  naučno obrazovnom programu Radio televizije Crne Gore, prof. dr Ilija Vujačić, Univerzitet Donja Goricai predstavnik Crne Gore u Generalnoj skupštini ESS-a, prof. dr Boris Vukićević, prorektor Univerziteta Crne Gore i Branka Žižić, v.d. generalne direktorice za inovacije i tehnološki razvoj, Ministarstvo nauke, Vlade Crne Gore.

Na sastanku je razgovarano o trenutnom statusu istraživanja u Crnoj Crnoj Gori i načinima kako promovisati društvene nauke u Crnoj Gori, kao i kreiranje javnih politika zasnovanih na mjerljivim podacima, što je jedna od funkcija istraživanja. Za predsjednicu savjetodavnog odbora izabrana je prof. dr Vesna Karadžić.