Za studentkinju iz Malage Cetinje je oaza mira i inspiracija za umjetnike

Studentkinja Fakulteta likovnih umjetnosti Univerziteta u Malagi, Ana Duro Ramirez, već četiri mjeseca boravi na Erasmus+ programu razmjene na Fakultetu likovnih umjetnosti Univerziteta Crne Gore, na Cetinju.

Na prijedlog svog profesora sa matičnog fakulteta, bez razmišljanja se prijavila za program mobilnosti na Univerzitetu Crne Gore.

Image„Rekli su mi da je Crna Gora prelijepa zemlja, puna prirodnih bogatstava, umjetničkih i kulturoloških dejstava koja oblikuju pojedinca. Profesori su mi najviše pomogli u procesu donošenja odluke, ali i u pripremnom dijelu kada je trebalo sakupiti sve potrebne dokumenate. Bila sam srećna što krećem u novu avanturu, pogotovo jer sam čula sve najljepše stvari o ovoj zemlji“, kazala je Ana.

“Ovo je tako lijepo”, bila je prva rečenica koju je Ana izgovorila kada je u avionu čula da leti iznad zemlje u kojoj će živjeti narednih nekoliko mjeseci.

„Masivne planine, prostrano more, priroda koja je impresivna - prelijep osjećaj. Kada smo stigli na Cetinje bili smo oduševljeni. Male kuće, mirne boje, drveće svuda okolo, umjetnici smo i moć opažanja je izuzetno izražena kod nas. Bili smo srećni što se priroda i zelenilo nalaze gdje god da odemo, što nije slučaj u Malagi. Najviše nam se svidjela kombinacija mora i planina koje možete vidjeti u isto vrijeme“, rekla je studentkinja.

Ana kaže da su ljudi u Crnoj Gori veoma ljubazni i spremni da pomognu jedni drugima. Kazala je da je na svako pitanje dobila odgovor što joj je znatno olakšalo snalaženje u novoj okolini.

„U Crnoj Gori ima dosta kulturoloških prilika, a i dat je prikaz savremenih umjetnosti koje me i zanimaju“, govori Ana.

Ana ističe da je Fakultet likovnih umjetnosti na Cetinju tradicionalniji nego matični fakultet u Malagi.Image

„Studenti vježbaju mnogo, vješti su u crtanju i pravljenju skulptura. U Španiji imamo više predmeta, ali ne i mnogo vremena za vježbe. Smatram da sam dodatno razvila vještine crtanja, čemu je doprinijela inspirisanost ovim mjestom i načinom na koji ljudi žive. Imam više slobode da izrazim ono što želim“, rekla je Ana.

Prema Aninim riječima, Erasmus+ je sjajna prilika za prikupljanje novih znanja koja ljudi nose uvijek sa sobom, a i kako govori, ovo iskustvo će mnogo uticati na njenu budućnost i buduće projekte u oblasti umjetnosti.

„Preporučila bih svima Fakultet likovnih umjetnosti na Cetinju. Profesori su stručni i daju slobodu studentima da izraze ono što žele. Smatram da je ovo iskustvo svima potrebno, pogotovo na Cetinju, gradu koji je prilagođen mladima, a u isto vrijeme predstavlja oazu mira i mjesto koje je inspiracija za rađanje mnogih ideja. Ako ste ljubitelj prirode imaćete priliku da budete u stalnom kontaktu sa njom“, završava Ana.