Phishing napad na email server Univerziteta Crne Gore

Poštovani korisnici Akademske mreže Univerziteta Crne Gore,

U toku dana izvršen je phishing napad na email server.

Phishing je uopšteno vrsta prevare putem emaila koja ima za cilj da korisnik posjeti lažnu stranicu te na njoj ostavi svoje lične podatke.

Sadržina email poruke :

Image

U ovom slučaju klikom na lažnu stranicu otkrivate svoj password za akademski email i kompromitujete pristup nizu servisa kojima pristupate putem vaše akademske email adrese (pristup sajtu univerziteta, evidenciji prisutnosti, SNIKE servisu, anketama, materijalima sjednica, itd.).

Ukoliko niste otvorili ovaj email ili kliknuli na link koji vas vodi na lažnu stranicu molimo da ga izbrišete.

Ukoliko ste kliknuli na link on Vas vodi na lažnu stranicu Image

izgled web stranice nakon što je otvorite :

Image

molimo da smjesta promijenite password ili da se obratite Centru Informacionog sistema na mail cis@ucg.ac.me ako ne možete da pristupite svom email nalogu.

Preporuke:

• Nemojte otvarati email poruke sa nepoznatih adresa!
  • Nemojte vjerovati porukama u kojima se ne slaže adresa sa koje se šalje sa imenom pošiljaoca ili adresom linka na koji vas upućuje!
  • Nemojte vjerovati porukama koje u ime CIS-a stižu na engleskom jeziku!
  • Provjerite na stranici CIS-a i sajtu Univerziteta da li uopšte postoji takva akcija!