Institut Konfucije na Univerzitetu Crne Gore učestvovao je na Dumpling festivalu (Festival knedli) u organizaciji restorana Chi Le Ma Plus u Podgorici

U nedjelju, 1.10.2023. godine, Institut Konfucije na Univerzitetu Crne Gore, kao suorganizator,  učestvovao je na Dumpling festivalu (Festival knedli)  koji je organizovao restoran Chi Le Ma Plus u Podgorici.

Ljubitelji kineskog jezika i kulture, kao i ostali zaintresovani gosti, imali su priliku da nauče kako se prave poznate kineske knedle, koje imaju poseban značaj  za kineski narod. Svi prisutni su bili u prilici da prođu kroz proces pravljenja knedli, od razvlačenja tijesta, preko punjenja knedli, kuvanja i na kraju degustacije.

Knedle - Dumpling ( jiǎozi 餃子 ) – predstavljaju kinesko jelo napravljeno od tijesta i uglavnom punjeno mesom i povrćem. Mješavine za punjenje se razlikuju u zavisnosti od ličnog ukusa, regiona i sezone. Dumplingsi se kuvaju na pari ili prže. Obično se jedu sa sosom od sirćeta i čili ulja ili paste, a povremeno se doda i soja sos. Kineske punjene knedle izmislio je tokom dinastije Han čovek po imenu Zhang Zhongjian. Prije 1800 godina, „medicinski svetac“ se vraćao u selo svojih predaka posle dugog perioda odsustva. Tokom te zime, febrilna bolest je prelazila u epidemiju. Mnogi siromašni ljudi i njegovi sugrađani podlegli su hladnom vremenu zbog nedostatka tople odjeće i dovoljno hrane i zadobili promrzline, uglavnom oko ušiju. Vidjevši njihovo stanje, Zhang je bio odlučan da učini nešto da im pomogne. Skuvao je jagnjetinu, crne paprike i nekoliko ljekovitih biljaka, isjeckao ih i umotao u komadić tijesta. Oblikovao ih je kao uši i skuvao. Svakom oboljelom dali su po dva komada i činiju tople supe. Posle nekoliko dana promrzline su nestale i epidemija je bila pod kontrolom. Od tada, većina ljudi počinje da imitira Džangov recept sa dodatnim sastojcima poput povrća i drugih vrsta mesa za proslavu kineske Nove godine. Iako ljudi vole da knedle nazivaju „jiaozi“, prvobitno su nazvani „jiao’er“ zbog svog oblika „nježnih ušiju“.

Kinezi imaju običaj da prije svakog putovanja pripreme knedle jer vjeruju da će zbog toga imati srećan i uspješan put.