Predstavljen projekat: Čitanje u obrazovnoj vertikali

Projekat Čitanje u obrazovnoj vertikali, čije su koordinatorke prof. dr Dušanka Popović, prof. dr Sonja Nenezić i doc. dr Marija Mijušković, predstavljen je 26. aprila 2023. u Svečanoj sali Filozofskog/Filološkog fakulteta. Tokom prezentacije istaknuti su osnovni ciljevi projekta, načini realizacije planiranih tema, kao i njegovi realizatori i korisnici. Uvodna izlaganja odnosila su se na značaj čitanja u cjelni, s posebnim osvrtom na čitalačku pismenost kao ključnu kompetenciju za cjeloživotno učenje, razvoj leksičke kompetencije putem čitanja (bogaćenje rječnika) i čitanje u nastavi stranog jezika.

Nakon izlaganja, razvila se dinamična i zanimljiva diskusija, u kojoj je centralno mjesto zauzela motivacija za čitanje obimnijih djela, posebno u srednjoj školi, kao i neka druga pitanja važna za ovu jezičku aktivnost. Imajući u vidu savremeni kontekst u kojem se svakodnevno čitaju kraće forme, kao i karakteristike čitanja sa zaslona, koji sve više postaje glavni izvor informacija, istaknuta je nestpljivost mladih čitalaca da se dubinski posvete čitanju obimnijih kanonskih djela predviđenih programima. U okviru projekta kojim smo inicirali temu čitanja, namjera nam je i bila da pokrenemo ovakve rasprave i, prateći savremena dešavanja u zemlji, regionu i šire, pronalazimo adekvatne odgovore, kako bi nastava čitanja kao dio nastave jezika i dio nastave književnosti bila svrsishodna i funkcionalna. Iako čitanje posmatramo s metodičkog stanovišta, rješenja se mogu naći samo kroz nauku o jeziku i nauku o književnosti, na kojima metodika nastave jezika i književnosti počiva, zatim psihologiju, sociologiju, komunikologiju i druge nauke relevantne za pismenost, čiji je čitanje dio.