26. septembar – Evropski dan jezika

Savjet Evrope i Evropska Unija 2001. godine proglasile su 26. septembar Evropskim danom jezika i od tada se on proslavlja  u cijeloj Evropi.

Svake godine na ovaj dan prisjećamo se važnosti izučavanja stranih jezika, jer kao građani Evrope i budući članovi Evropske Unije moramo biti svjesni da će nam Evropa biti mnogo bliža sa znanjem stranih jezika. Drugim riječima, evropski građani bićemo kad budemo govorili bar neke od njenih jezika, što će ljudima omogućiti da uče, putuju i rade u Evropskoj Uniji, osjećajući se kao dio evropske kulturne, jezičke i svake druge raznolikosti i bogatstva.

Filološki fakultet pridružuje se i ove godine proslavi Evropskog dana jezika i čestita svojim studentima i svim građanima ovaj dan.