Održano predavanje u okviru „Otvorenih dana nauke”

Dana 28.9.2023. godine na Filološkom fakultetu održano je predavanje na temu „Prevođenje i digitalne tehnologije” u okviru manifestacije Otvoreni dani nauke. Prisutni su imali priliku upoznati se s najnovijim trendovima u digitalnim tehnologijama i usmenom i pismenom prevođenju, razmotriti njihove prednosti i nedostatke, te se upoznati s ključnim prevodilačkim kompetencijama neophodnim za profesionalce na evropskom tržištu rada. Takođe, prisutni su imali priliku da isprobaju neke od najpoznatijih prevodilačkih softvera dostupnih na tržištu.

Predavanju su prisustvovali maturanti Filološke gimnazije „Slobodan Škerović“, kao i studenti i profesori sa Studijskog programa za engleski, italijanski i njemački jezik i književnost. Izuzetna posjećenost ovog predavanja svjedoči o velikom interesovanju za ovu temu i njenu aktuelnost. U susret 30. septembru, Međunarodnom danu prevođenja kojim se odaje priznanje zahtjevnom poslu prevodilaca širom svijeta, ova tema posebno dobija na značaju, jer uprkos napretku tehnologije, ekspertiza prevodilaca ostaje neizostavan i nezamjenjiv segment brojnih svakodnevnih aktivnosti kako na lokalnom, tako i na međunarodnom nivou.

Predavanje je održao doc. dr Petar Božović sa Studijskog programa za engleski jezik i književnost.